Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Slovenská Strela opustila svou kopřivnickou stanici

Legendární Slovenská Strela opustila po 21 letech své stanoviště před Technickým muzeem v Kopřivnici. Čeká ji renovace. Na své původní místo se už nevrátí, jejím domovem pak bude nový pavilon.

Kola Slovenské strely se po letech opět roztočila, ovšem jen díky vlečnému zařízení, které ji pomohlo naložit na přepravní tahač. Z Kopřivnice se vydává na renovaci do železničních opraven v Hranicích. Tam ji kompletně rozeberou.  

“Do opravy půjde spalovací motor, točivé elektrické stroje Sousedíkova systému přenosu, který je zcela unikátní a ojedinělý a mezi tím se bude opravovat skříň vozu a bude se chystat interiér,” uvedl Jiří Střecha, odborný garant restaurování.  

“Už v roce 1959 byla ta renovace v plánu, takže teď se to naplňuje. Strela bude v kondici z roku 1936, to znamená jako nová,” sdělil Radim Zátopek, kurátor Technického muzea Tatra.

Na opravu Strely přispívá 80 miliony korun Evropská unie, 20 milionů dá společnost Tatra Trucks, která je jejím majitelem V plné kráse a pojízdná se tato národní kulturní památka vrátit do Kopřivnice za dva roky.

“Pro společnost Tatra je to také veliká událost, protože se hodně hlásíme k našemu historickému dědictví,” podotkl Radek Strouhal, generální ředitel TATRA TRUCKS.

Domovským stanovištěm strely pak bude depo před novým muzeem Tatra, které vznikne v bývalé tatrovácké slévárně.

“Odhadujeme, že ty náklady se budou pohybovat okolo 180 milionů,” informoval Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MS kraje.

Nové muzeum je společným projektem Moravskoslezského kraje, města Kopřivnice a automobilky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků