Pamětní deska připomínající Msgr. Jana Šrámka byla odhalena na budově fary. Tento muž působil jako prvorepublikový ministr a byl předsedou londýnské exilové vlády. Nicméně svou pracovní kariéru započal právě v Novém Jičíně, který se v roce 1893 stal jeho prvním kněžským působištěm.
“Vždycky mě trošku zlobilo, že jak naši spoluobčané, ale tak i přijíždějící vůbec nevěděli, že tady započal svou éru tento vynikající určitě zasloužilý politik,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.
Byl to právě Klub rodáků, který umístění pamětní desky inicioval. Dosud zde Msgr. Šrámka připomínala ulice, která po něm byla pojmenována po roce 1989, a cedulka uvnitř fary.
“Nejenom byl knězem v kostele, ale také chtěl pomáhat dělníkům tady ve městě a to českým dělníkům,” reagoval Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.
Ztvárnit Msgr. Šrámka jako mladou osobnost, která naplňuje svou hlavní vizi - bojovat s chudobou, to byl také záměr autora pamětní desky Jana Zemánka.
“Ta snaha tam byla i pootočením té hlavy, ten tenký krk, který má znázorňovat, že je to opravdu ještě mladíček. A ten jeho pohled trošku nad horizont, to by mělo symbolizovat tu jeho vizi a neústupnost od ní,” vysvětlil Jan Zemánek, sochař a řezbář.
Klub rodáků už ve městě umístil na domy 8 pamětních desek připomínajících významné osobnosti.
Například v loňském roce byla u příležitosti 200. výročí narození stavitele železnic Karla von Schwarze instalována pamětní deska na jeho rodném domě v Žilině. Dům na Hoblíkově ulici zase nese na fasádě ceduli připomínající Maxe Mannheimer, spisovatele, malíře, pamětník holocaustu a taktéž zdejšího rodáka.