Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Msgr. Šrámek už nemá ve městě jen ulici

Na budově fary byla odhalena pamětní deska knězi a politikovi Janu Šrámkovi. Nový Jičín byl jeho prvním kněžským působištěm, kde začal rozvíjet svou vizi boje proti chudobě.

Pamětní deska připomínající Msgr. Jana Šrámka byla odhalena na budově fary. Tento muž působil jako prvorepublikový ministr a byl předsedou londýnské exilové vlády. Nicméně svou pracovní kariéru započal právě v Novém Jičíně, který se v roce 1893 stal jeho prvním kněžským působištěm.

“Vždycky mě trošku zlobilo, že jak naši spoluobčané, ale tak i přijíždějící vůbec nevěděli, že tady započal svou éru tento vynikající určitě zasloužilý politik,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Byl to právě Klub rodáků, který umístění pamětní desky inicioval. Dosud zde Msgr. Šrámka připomínala ulice, která po něm byla pojmenována po roce 1989, a cedulka uvnitř fary.

“Nejenom byl knězem v kostele, ale také chtěl pomáhat dělníkům tady ve městě a to českým dělníkům,” reagoval Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín.

Ztvárnit Msgr. Šrámka jako mladou osobnost, která naplňuje svou hlavní vizi -  bojovat s chudobou, to byl také záměr autora pamětní desky Jana Zemánka.

“Ta snaha tam byla i pootočením té hlavy, ten tenký krk, který má znázorňovat, že je to opravdu ještě mladíček. A ten jeho pohled trošku nad horizont, to by mělo symbolizovat tu jeho vizi a neústupnost od ní,” vysvětlil Jan Zemánek, sochař a řezbář.    

Klub rodáků už ve městě umístil na domy 8 pamětních desek připomínajících významné osobnosti.

Například v loňském roce byla u příležitosti 200. výročí narození stavitele železnic Karla von Schwarze instalována pamětní deska na jeho rodném domě v Žilině. Dům na Hoblíkově ulici  zase nese na fasádě ceduli připomínající Maxe Mannheimer, spisovatele, malíře, pamětník holocaustu a taktéž zdejšího rodáka.

Nahlásit chybu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail