Reklama

Lidé jdou vybírat obecní zastupitele

Příprava na volby do obecních zastupitelstev vrcholí. Voliči už mají ve schránkách hlasovací lístky a chystají se volební místnosti. Ty se otevřou klasicky v pátek ve 14 hodin.

Reklama

Hlasovací lístky pro zhruba 19 500 novojičínských voličů putují do skladu. Brigádníci je spolu s pokyny vloží do obálek a distribuční firma je roznese do domácností. To se odehrává asi dva týdny před konáním voleb.

“Příprava voleb probíhá dva až tři měsíce před samotným konáním. Je potřeba, aby se zajistily místnosti. Soukromé subjekty a školy aby nám ty prostory uvolnily, aby odpovídaly těm standardům, které jsou na volby kladeny,” uvedl Stanislav Palacký, vedoucí organizačně technického zabezpečení voleb v NJ.

Samotné volební místnosti začínají organizátoři připravovat v pondělí 1. října. Termín voleb je 5. a 6. října.

“Myslím si, že to je každého povinnost, jít k volbám,” vyjádřila se starší žena. “Určitě chodím, je to o tom, že člověk chce vědět,” přidala se mladší maminka. “Budu volit ty lidi, co znám a vím, jací jsou,” reagovala další žena.

“Hlasovací lístky pro volby do obecních zastupitelstev mají podobu jednoho velkého listu, na kterém jsou všechny kandidátky. V Novém Jičíně je 9 volebních stran,” ukázal Stanislav Palacký.

Lidé budou moci volit třemi způsoby. Zaprvé mohou zakřížkovat jednu stranu, zadruhé  jednotlivé kandidáty průřezově z různých subjektů, maximálně ovšem do počtu volených členů zastupitelstva, což je v případě Nového Jičína 29.

“A ten třetí způsob je, že ten volič zaškrtne preferenčními hlasy kandidáty a zaškrtne také volební stranu. U tohoto způsobu hlasování se preferují preferenční hlasy a rozdíl mezi voleným počtem zastupitelstva a preferenčními hlasy dostává politická strana,”  vysvětlil vedoucí organizačního zabezpečení voleb.

Nový Jičín je rozdělen na 22 volebních okrsků. Volební místnosti se nemění, zůstávají stejné, jako v případě předchozích voleb. Naposledy to byly v lednu ty prezidentské.
Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 40 000 Kč do 50 000 Kč

Detail

Brose CZ spol. s r.o.
Nový Jičín
od 16 600 Kč

Detail

AMAZE AGENCY s.r.o.
Nový Jičín
od 14 900 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu