Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Projekt Senior bez nehod zamířil do Nového Jičína

Projekt Senior bez nehoda zamířil i do Nového Jičína. Pravidla bezpečného chování v silničním provozu, a to formou divadelní přednášky, si připomněli lidé v klubu důchodců.

Celorepubliková kampaň Senior bez nehod je určena lidem starším 65 let. Nemá za cíl posluchače poučovat, ale spíše jim formou zábavné divadelní přednášky připomenout nebezpečné situace v silničním provozu.   

“Projekt je zaměřen na to, aby se zvýšila jejich bezpečnost, aby si uvědomili, jaká nebezpečí na ně číhají, pokud se budou pohybovat v prostoru pozemních komunikací,ať už jsou chodci, cyklisté, řidiči nebo cestující městskou hromadnou  dopravou,” sdělil Jiří Svoboda, moderátor přednášky.

Svým zacílením a provedením je projekt ojedinělý nejen v ČR, ale zřejmě i v rámci Evropské unie. Poskládán je z divadelních scének, z videoprojekce a rozhovoru s dopravním psychologem.  

“My máme v tuto chvíli zhruba 18 procentní podíl seniorů nad 65 let v naší populaci. Na nehodách a smrtelných nehodách se podílejí zhruba z jedné čtvrtiny. Opravdu je tato skupina hodně ohrožena. Bohužel nejčastěji umírají na našich silnicích jako chodci, pak také jako řidiči a cyklisté. Takže na všechny tyto oblasti je projekt zaměřen,” vysvětlil Jiří Svoboda.  

anketa: účastníci přednášky

“Já chodím po přechodu a prozatím mi vždycky auta zastaví, takže s tím v Novém Jičíně nemám žádné problémy,” reagovala jedna z posluchaček. “Nosím na tašce reflexní přívěsek,” ukázala nám svou kabelku další seniorka. “Mě srazilo auto na přechodu, teď to budou dva roky. Mám sešroubované koleno. Řidič říkal, že si mě nevšiml, bylo už k večeru a smrákalo se,” zavzpomínala na nemilou událost další žena.  

Projekt začal prvními přednáškami v Moravskoslezském kraji letos v září. Probíhat bude do konce roku 2019. Za tu dobu navštíví seniory na 300 místech v České republice.

“Je vidět, že je tato oblast zajímá. Občas se dostáváme i do debat, kdy mají zájem o to, jaké jsou novinky v našem zákoně o provozu na komunikacích a podobně,” podotkl moderátor projektu.

Pár dní po konání přednášky přímo v Novém Jičíně se s projektem mohli seznámit také starší lidé v klubu seniorů v místní části Straník.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy