V novojičínském Fokusu se baví i paličkováním

Středisko volného času Fokus v Novém Jičíně nabízí vyžití pro více než tisíc dětí a dospělých. V seznamu zábavných kroužků je také jeden, který podporuje tradiční rukodělné techniky. Docházejí sem ženy, které se učí paličkování.

Melodický zvuk paliček se jednou týdně ozývá z výtvarné dílny novojičínského Střediska volného času Fokus. Pod vedením zkušené paličkářky Hany Hyžákové se tu staré krajkářské technice učí ženy všeho věku.

“Já jsem strašně ráda, že tady mám kroužek. Většinou, kdo to začne, tak to je lepší než křížovka,” pousmála se Hana Hyžáková, paličkářka.

V nabídce kroužků Fokusu objevila paličkování také Anna Janíková, tvořivé ruční práce jsou jejím velkým koníčkem.

“V Letohradu jsme narazili na muzeum řemesel. A právě tam jsem viděla paličkářky krajkářky a mi se to strašně líbilo a tak jsem si řekla, že to musím zkusit. Začala jsem tady chodit a strašně mě to baví,” uvedla Anna Janíková, účastnice kurzu.

Ženy a dívky se ve Fokusu učí od odbornice na slovo vzaté. Hana Hyžákové se vyučila krajkářkou ve vyhlášené škole ve Vamberku a vystudovala výtvarný obor na brněnské textilní škole. Z nitek dokáže splést klasické krajky, obrazy, a také bižuterii, brože a náhrdelníky.

“Já si tedy navrhuji krajky sama, takže si udělám návrh, rozkreslím si to, pak si to musím převést do té techniky a pak můžu začít paličkovat. Takže všechny moje věci jsou moje vlastní návrhy,” podotkla Hana Hyžáková.

V umění paličkování patří Hana Hyžáková k těm nejlepším. Se skupinou krajkářek z Prahy, letos uspěly na soutěži v Holandsku, kde získaly první místo.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 18.09. 21:51
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

AVIDUZ, spol. s r.o.
Nový Jičín
od 15 000 Kč

Detail

Lajnveber s.r.o.
Nový Jičín
od 17 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

4Lide s.r.o.
Nový Jičín
od 16 280 Kč do 16 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků