Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vánoce v muzeu v duchu první republiky

Muzeum Novojičínska připravuje každým rokem vánoční program pro děti. Ten letošní pojalo v duchu první republiky. Návštěvníci mohli vidět pod stylovým stromečkem historické hračky a nebo si vyzkoušeli stloukat máslo. ​

Vzdělávací vánoční program zavedl během dvou týdnů do prostor Žerotínského zámku přes 1 600 dětí. Seznámily se s podobou Vánoc v období první republiky a v pozdějších letech 20. století. Do adventní atmosféry se ponořili i sami pracovníci muzea.

“Na různých stanovištích si mohou žáci nebo studenti vyzkoušet  vytváření papírových ozdob, zdobení perníků,ale ve vybraných dnech se tu mohou setkat s Mikulášskou družinou. Ochutnají něco z tradičních dobrot, které se pekly, a  uvidí, jak se stloukalo máslo,” uvedl Martin Vitko, Muzeum Novojičínska.

“Kdo ví, jakou surovinu potřebujeme k tomu, abych vyrobili máslo,” ptal se dětí Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska.

“Líbilo se mi také to stloukání másla, je to zábavné, a nejvíce mi chutnaly perníky a vanilkové rohlíčky,” poznamenal jeden z páťáků ze Základní školy Tyršova. “Strašně mi chutnají ty linecké koláče,” přidal se spolužák. “Cukroví mi tady chutná a vyzkoušela jsem si také nazdobit stromeček třpytkami,” podotkla další školačka.  

Program dále pokračoval tvořivou dílnou v Trámovém sále zámku, děti tu také mohly pozorovat práci řezbáře, který ze zbytků vánočních stromků vyráběl tzv. kvedlačky.

“Letošní vánoční aktivity jsme zaměřili na období první republiky a tomu odpovídá i vánoční stromeček, který jsme tady nazdobili dětem,” doplnila Hana Jabůrková, Muzeum Novojičínska.

Pod stromečkem byly ze sbírek muzea vystaveny také historické hračky a pro lepší představu o Vánocích našich babiček a dědečků si mohli návštěvníci prohlédnout i malou výstavu fotografií.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy