Vánoce v muzeu v duchu první republiky

Muzeum Novojičínska připravuje každým rokem vánoční program pro děti. Ten letošní pojalo v duchu první republiky. Návštěvníci mohli vidět pod stylovým stromečkem historické hračky a nebo si vyzkoušeli stloukat máslo. ​

Vzdělávací vánoční program zavedl během dvou týdnů do prostor Žerotínského zámku přes 1 600 dětí. Seznámily se s podobou Vánoc v období první republiky a v pozdějších letech 20. století. Do adventní atmosféry se ponořili i sami pracovníci muzea.

“Na různých stanovištích si mohou žáci nebo studenti vyzkoušet  vytváření papírových ozdob, zdobení perníků,ale ve vybraných dnech se tu mohou setkat s Mikulášskou družinou. Ochutnají něco z tradičních dobrot, které se pekly, a  uvidí, jak se stloukalo máslo,” uvedl Martin Vitko, Muzeum Novojičínska.

“Kdo ví, jakou surovinu potřebujeme k tomu, abych vyrobili máslo,” ptal se dětí Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska.

“Líbilo se mi také to stloukání másla, je to zábavné, a nejvíce mi chutnaly perníky a vanilkové rohlíčky,” poznamenal jeden z páťáků ze Základní školy Tyršova. “Strašně mi chutnají ty linecké koláče,” přidal se spolužák. “Cukroví mi tady chutná a vyzkoušela jsem si také nazdobit stromeček třpytkami,” podotkla další školačka.  

Program dále pokračoval tvořivou dílnou v Trámovém sále zámku, děti tu také mohly pozorovat práci řezbáře, který ze zbytků vánočních stromků vyráběl tzv. kvedlačky.

“Letošní vánoční aktivity jsme zaměřili na období první republiky a tomu odpovídá i vánoční stromeček, který jsme tady nazdobili dětem,” doplnila Hana Jabůrková, Muzeum Novojičínska.

Pod stromečkem byly ze sbírek muzea vystaveny také historické hračky a pro lepší představu o Vánocích našich babiček a dědečků si mohli návštěvníci prohlédnout i malou výstavu fotografií.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků