Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hon skončil, teď myslivci vyrazí do lesa s krmivem

Letošní sezonu ukončili novojičínští myslivci před Vánoci posledním honem. Až v následujících dnech opět vyrazí do lesa, bude to především kvůli přikrmování zvěře.

Troubení na lovecký roh zahájilo poslední hon letošní sezony, který pořádalo Myslivecké sdružení Borky Žilina.

“Každý hon se skládá z několika lečí, my si sebou nosíme mapky, kde si určíme, jak ta leč se půjde,” uvedl Svatopluk Micka, předseda Mysliveckého sdružení Borky Žilina.

Plán terénu také myslivcům pomáhá především dodržet bezpečné zóny pohybu při lovecké akci, aby nedošlo ke střelným poraněním. Poslední hon byl zaměřen na drobnou zvěř, trochu jej ale narušil vítr, který obyvatele honitby před myslivci varoval.    

“Čekali jsme černou zvěř, ta zřejmě někam přešla, takže to dopadlo tak nějak trošku rozpačitě ty první čtyři leče. Na druhé straně, kde bylo závětří, zvěř byla, takže se to trošku projevilo i na tom výřadě,” vyhodnotil lov Zdeněk Slípek, hospodář Mysliveckého sdružení Borky Žilina.

Výsledkem lovu taky bylo nakonec 6 zajíců a tři lišky.

“Bylo to perfektní, je to moje první liška. Moc pěkný hon to byl,” pochvaloval si František Staš, člen Mysliveckého sdružení Borky Žilina.

“Není to jen o té střelbě a honech, je to vlastně celoroční práce a starost kolem té zvěře. Ta střelba, to už je jen ta třešnička na tom dortu,” zdůraznil předseda sdružení.

Teď už myslivci vyrazí do terénu jen proto, aby se o zvěř na zimu postarali. A mají i svůj vánoční rituál.

“Na Štědrý den chodím bez pušky, to je taková tradice, to dělají asi všichni myslivci. Jdeme ven, přilepšíme trochu té zvěři nějakým jablíčkem. Chodíme bez té flinty, je to takové symbolické, i když třeba vidíme tu škodnou, tak je Štědrý den a necháváme ji žít,” podotkl  Svatopluk Macíček.

Myslivci mají svou hodnitbu rozdělenou na krmné úseky, kde mají v boudách připraveny granule, obilniny a seno. Na nákup krmiva přispívá formou grantu také město Nový Jičín.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy