Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Úmrtí Václava Havla připomnělo dřevěné srdce

Před radnicí hořelo Srdce pro Václava Havla. Prvního polistopadového prezidenta mohli lidé uctít zapálením svíčky, napsáním vzkazu a nebo si mohli na jeho počest vyhrnout kalhoty.

18. prosince uplynulo sedm let od úmrtí Václava Havla. Jeho památku uctili také v Novém Jičíně. Před radnicí stálo otevřené dřevěné srdce, kolem kterého lidé zapalovali svíčky.

“Od rána to hlásí v rádiu, kdo chce, může poslouchat,” reagoval muž procházející kolem pietního místa. “Já na něj vzpomínám vždycky v dobrém,” přidala se vedle stojící žena.

“Je to především pietní vzpomínka, takže lidé mohou zapálit svíčku tady u dřevěného srdce. Kdo to chce pojmout malinko recesisticky, může si vyhrnout kalhoty na památku inaugurace prezidenta v roce 1989,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Na budově radnice připomínala prvního polistopadového prezidenta vyvěšená plachta a zájemci mu tu mohli symbolicky zanechat poselství.

“Po celý den ve vestibulu radnice budou připravena srdíčka, na která mohou lidé napsat vzkaz pro Václava Havla a nebo mohou odpovědět na tuto otázku - Kdy podle vás zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí,” ukázala Kateřina Redlová, Odbor školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

“Vždycky bude nějaká ta pravda a vždycky bude nějaká ta lež. A vždycky bude láska a nějaká ta nenávist, ale jde o to, aby se ta láska s tou pravdou nedala,” našel odpověď Ivan Janík, spoluorganizátor akce.  

Právě Ivan Janík se svou manželkou Věrou a skupina občanských aktivistů kolem stáli u zrodu neformálních vzpomínkových akcí konaných ve městě, například u výročí vpádu vojsk varšavské smlouvy, 28. října nebo 17. listopadu.  

“Čím dál víc si ho vážím a čím dál více objevujeme ty jeho myšlenky, které říkal před desítkami let a které v současné době platí. Tak jako Masarykovy myšlenky se dají použít, tak jsou to i myšlenky Václava Havla, které jsou pořád živé,” dodal Ivan Janík.

Samotný Nový Jičín Václav Havel jako prezident navštívil 25 srpna 1999. Tuto událost a další momenty z Havlova života zobrazuje panel, který do vestibulu radnice umístili žáci Základní školy Komenského 66.

“Za socialismu byl hodně stíhán za podvracení republiky a určitou dobu strávil i ve vězení. Po roce 1989, po rozpadu Československa byl v roce 1993 byl zvolen prvním českým prezidentem a potom ještě v roce 1998 a  ještě jednou a v roce 2003 ukončil svou funkci,” vypověděl Oliver Mondek, žák 7. B ZŠ komenského 66.

Vzpomínková akce vyvrcholila večer - neformálním happeningem. Novojičíňáky pozdravil zástupce kopřivnické Masarykovy společnosti Lubomír Sazovský. Padly zde slova o vzniku oficiální Novojičínské občanské společnosti a možnosti umístit v centru města Havlovu lavičku. Nicméně jak zde prozradil bývalý ředitel Městského kulturního střediska Petr Orság, jedna relikvie připomínající návštěvu Václava Havla v Novém Jičíně tu už je.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy