Úmrtí Václava Havla připomnělo dřevěné srdce

Před radnicí hořelo Srdce pro Václava Havla. Prvního polistopadového prezidenta mohli lidé uctít zapálením svíčky, napsáním vzkazu a nebo si mohli na jeho počest vyhrnout kalhoty.

18. prosince uplynulo sedm let od úmrtí Václava Havla. Jeho památku uctili také v Novém Jičíně. Před radnicí stálo otevřené dřevěné srdce, kolem kterého lidé zapalovali svíčky.

“Od rána to hlásí v rádiu, kdo chce, může poslouchat,” reagoval muž procházející kolem pietního místa. “Já na něj vzpomínám vždycky v dobrém,” přidala se vedle stojící žena.

“Je to především pietní vzpomínka, takže lidé mohou zapálit svíčku tady u dřevěného srdce. Kdo to chce pojmout malinko recesisticky, může si vyhrnout kalhoty na památku inaugurace prezidenta v roce 1989,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

Na budově radnice připomínala prvního polistopadového prezidenta vyvěšená plachta a zájemci mu tu mohli symbolicky zanechat poselství.

“Po celý den ve vestibulu radnice budou připravena srdíčka, na která mohou lidé napsat vzkaz pro Václava Havla a nebo mohou odpovědět na tuto otázku - Kdy podle vás zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí,” ukázala Kateřina Redlová, Odbor školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

“Vždycky bude nějaká ta pravda a vždycky bude nějaká ta lež. A vždycky bude láska a nějaká ta nenávist, ale jde o to, aby se ta láska s tou pravdou nedala,” našel odpověď Ivan Janík, spoluorganizátor akce.  

Právě Ivan Janík se svou manželkou Věrou a skupina občanských aktivistů kolem stáli u zrodu neformálních vzpomínkových akcí konaných ve městě, například u výročí vpádu vojsk varšavské smlouvy, 28. října nebo 17. listopadu.  

“Čím dál víc si ho vážím a čím dál více objevujeme ty jeho myšlenky, které říkal před desítkami let a které v současné době platí. Tak jako Masarykovy myšlenky se dají použít, tak jsou to i myšlenky Václava Havla, které jsou pořád živé,” dodal Ivan Janík.

Samotný Nový Jičín Václav Havel jako prezident navštívil 25 srpna 1999. Tuto událost a další momenty z Havlova života zobrazuje panel, který do vestibulu radnice umístili žáci Základní školy Komenského 66.

“Za socialismu byl hodně stíhán za podvracení republiky a určitou dobu strávil i ve vězení. Po roce 1989, po rozpadu Československa byl v roce 1993 byl zvolen prvním českým prezidentem a potom ještě v roce 1998 a  ještě jednou a v roce 2003 ukončil svou funkci,” vypověděl Oliver Mondek, žák 7. B ZŠ komenského 66.

Vzpomínková akce vyvrcholila večer - neformálním happeningem. Novojičíňáky pozdravil zástupce kopřivnické Masarykovy společnosti Lubomír Sazovský. Padly zde slova o vzniku oficiální Novojičínské občanské společnosti a možnosti umístit v centru města Havlovu lavičku. Nicméně jak zde prozradil bývalý ředitel Městského kulturního střediska Petr Orság, jedna relikvie připomínající návštěvu Václava Havla v Novém Jičíně tu už je.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků