Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Odlehčovací služba pomůže rodičům postižených dětí

Do spektra sociální péče na Novojičínsku přibyla nová odlehčovací služba. Pomoci má rodičům, kteří pečují o děti s poruchou autistického spektra a s dalšími handicapy.

Petr Večerek je autista a  je jedním z prvních klientů nového Respitního centra s ambulantní odlehčovací službou, které ve Starém Jičíně otevřel spolek ITY. Ten se už 5 let věnuje právě podpoře rodin pečujících o děti s poruchou autistického spektra a s dalšími i tělesnými handicapy.  

“Do dnešního dne jsme poskytovali služby ve formě terénní, To znamená, že jsme o víkendech nabízeli rodičům hlídání v různých pobytových objektech, které jsme museli složitě hledat, aby byl vhodné pro naše klienty. Přes prázdniny jsme pak organizovali týdenní pobyty. Tento dům, Respitní centrum s ambulantní službou, nám dá pevné zázemí, místo, kde se klienti budou cítit dobře. My budeme vědět, že tu máme zázemí především podle potřeb našich klientů,” sdělil  Bohumír Večerek, spolek ITY.

  “Vytvořením tohoto respitního centra jsem zase doplnili nějakou mozaiku, nějakou nabídku sociálních služeb na Novojičínsku. Dolňujeme systém služeb, který nám navazuje na velmi rozvinutou síť speciálního školství, které máme v Novém Jičíně,” uvedla Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín

  “Řekl bych, že lepíme velkou díru malým kouskem. Odlehčovací služby budou opravdu potřebné, uvolní to právě místa  v kapacitách služeb, které už jsou natrvalo,” uvedl Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro sociální oblast.

  Projekt respitního centra byl financován z dotace Evropské unie, podíleli se na něm Moravskoslezský kraj i město Nový Jičín, které na rekonstrukci domu přispělo 80 tisíci korunami.

  “My, co jsme dostali do vínku dar zdraví, tak máme nějakou morální povinnost pomáhat lidem, kteří, bohužel, tuto výhodu nedostali,” podotkl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

  Na samotnou službu ITY vyčlenilo letos město 210 tisíc korun, kraj přidává zhruba stejnou částku.

  Ambulantní odlehčovací služba tedy pomáhá rodičům handicapovaných dětí občas si od každodenní péče odpočinout a nabrat nové síly. Zpočátku bude fungovat tři dny v týdnu.

  “Napsal jsem knihu Příběh kocoura Hatori Hanza, druhá kniha byla Radost mého života - hudba a tahle třetí kniha je Radost mého života - vlaky,” vyjmenoval Petr Večerek, klient spolku ITY.

  Petr Večerek i přes svůj handicap, aspergerův syndrom, dokáže s okolím komunikovat. Nicméně odborní asistenti spolku ITY jsou zvyklí zvládat i děti se závažnými a kombinovanými postiženími. I k tomu jsou teď dobře přizpůsobeny prostory nového centra.

  Nahlásit chybu


  K tématu
  VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
  Kopřivnice
  od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

  Detail

  ASB SQUASH s.r.o. - Nový Jičín a stavby prováděné společností
  Nový Jičín
  od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

  Detail

  VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
  Kopřivnice
  od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

  Detail