Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci zprůchodnili Studánkovou trasu

Studánková trasa v lokalitě Puntíku nebyla ani letos ušetřena rozmarům počasí. Silný vítr polámal stromy a ty zničily dřevěnou lávku, která je součástí stezky. Opakovala se tak podobná situace, jako před rokem.

Před více než rokem zasáhly lokalitu kopce Puntíku dvě silné vichřice, tehdy ale polámané stromy poškodily dřevěnou lávku přes Pstruží potok jen částečně. Letos už ji vyvrácené  kmeny zcela zdevastovaly.

“Máme velikou smůlu v tom, že právě místo, kde jsme na historický přejezd Pstružího potůčku postavili novou lávku, že v tom prostoru se vyskytuje velký počet vzrostlých jasanů, a ty byly napadené chorobou, která ničí kořenový systém. A plus k tomu vichr způsobily, že ta druhá rána, z těch, které postihly tuto lávku, byla definitivní a  lávku rozpůlila,” konstatoval Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Původní lávku vybudovali právě členové Klubu rodáků a přátel města. Během krátké doby se teď našlo dost dobrovolníků, kteří s její opravou pomohli.

“Ta zpráva, že lávka je definitivně pryč, tak ta mě úplně vzala. Naštěstí se našlo dost ochotných rukou, kteří pomohli s odstraněním následků a vybudováním lávky,” podotkl Pavel Wessely.

“Muselo se to všechno nejprve odklidit, lesáci popadané stromy vytahali, a pak jsme mohli vyčistit ten tok, položili jsme hlavní nosné kmeny nového mostku,” uvedl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině.

Ruku k dílu přiložili členové Komise Zdravého města Nový Jičín, žilinští občané a také zástupci žilinského mysliveckého svazu.

“Situaci na místě trochu zkomplikovalo to, že dřevo z rozlámaného mostku, které jsme na opravu chtěli použít, mezitím někdo ukradl, takže se všechno muselo udělat znova,” krčil rameny Jaroslav Perútka. .

Nový materiál na stavbu lávky tak poskytl správce městských lesů. Cílem snažení dobrovolníků bylo uvést nejen lávku, ale i navazující Studánkovou trasu do schůdné podoby. V sobotu 27. dubna totiž rodáci ve spolupráci se Střediskem volného času Fokus pořádají oficiální jarní otevírání této stezky vedoucí po 12 zdrojích pramenité vody. Start vycházky je v 11:45 minut od autobusové zastávky U Partyzána v Žilině. Pořadatelé se letos lépe připravili na velkou část tristů, kteří se na místo startu dostávají veřejnou dopravou autobusem.

“Pro t y, kteří přijíždějí na ten sraz, tak je dobrá informace, že se podařilo s pomocí vedení města zajistit posílení spoje, takže bude jeden autobus navíc,” informoval předseda klubu rodáků.

Přesný čas odjezdu autobusu z hlavního nádraží je uveden na webu klubu rodáků. Stejně tak by se tam objevila informace, pokud by byl pochod z důvodu špatného počasí zrušen.

Nahlásit chybu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail