Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Puellae et Pueri zpívali v Rudolfinu i v Paříži

Studentský pěvecký sbor z Nového Jičína má za sebou výjimečné období. Vyhrál krajské kolo celostátní přehlídky, o pár dní později vystoupil v pražském Rudolfinu a pak zamířil do Paříže.

Jméno pěveckého tělesa Puellae et Pueri se v poslední době spojilo s několika výraznými událostmi. Nejprve s krajským kolem celostátní přehlídky středoškolských sborů, kterou novojičínští zpěváci vyhráli.  

“Sbor nezklamal, vyzpíval si zlaté pásmo a postup na finále do Hradce Králové. Poprvé se tam také soutěžně představila nová sestava Sextetu+, ovšem v kategorii nesoutěžní, ale chlapci si vyzpívali také zlaté pásmo a navíc speciální cenu poroty za přesvědčivou interpretaci skladby,” sdělil Karel Dostál, sbormistr Puellae et Pueri.

O pár dní později vystoupili v Beskydském divadle a pak v pražském Rudolfinu. Do Dvořákovy koncertní síně se vrátili během tří let už podruhé, a to díky kontaktům s pěveckým sborem Kos z Litomyšle. Během česko-japonského koncertu se předvedli ve vlastním sólovém čase.  

“Do programu jsme zařadili dvě skladby Sextetu, dále pět skladeb sborových, to vše včetně spolupráce se smyčcovým kvintetem, které vzniklo ze studentů gymnázia. Úžasná věc, úžasné zážitky. Říká se, nevstoupíš dvakrát do jedné řeky a nám se to tak trošku povedlo,” podotkl Karel Dostál.

“To prostředí je pro sboristu vážně úplně nádherné,” popsala pocity Adéla Mičková, členka Puellae et Pueri.  “Pro někoho, kdo se věnuje hudbě, tak je Rudolfinum takový kariérní strop. A když se tam dostanete dvakrát za vaši sborovou kariéru, tak už je to opravdu známka toho, že se daří,” přidal se Marek Sopuch, člen Puellae et Pueri.

Pak sbor zamířil na další metu - do Paříže, kde zazpíval v českém centru.

“Podmínkou z jejich strany bylo, aby ten repertoár byl více méně český, protože jde o prezentaci české kultury. A to pro tamní nejen české, ale i pařížské obyvatele,” upřesnila   Andrea Dostálová, jednatelka Puellae et Pueri.

Právě v průběhu tohoto koncertu se sboristé dozvěděli, že Notre Dame, kde se byli toho rána podívat, je v plamenech.   

“Během koncertu neustále jezdily sirény, houkačky a bylo to vidět v tvářích dětí, že se něco děje. Když už jsme měli informace, co se stalo, věnovali jsme jednu skladbu tomu, ať vše, pokud možno, dopadne co nejlépe,” uvedla Andrea Dostálová, jednatelka Puellae et Pueri. 

“Zasáhlo mě to tím, že jsme mohli být jedni z posledních Čechů, jedni z posledních, kteří jsme to viděli originál,” reagovala Adéla Mičková, členka Puellae et Pueri.

Přímo v katedrále si v ten den ráno zazpíval novojičínský sbor jen neoficiálně a pak také zanotoval pár skladeb před jejím vstupem.   

“Notre Dame je opravdu jedna z nejznámějších katedrál, takže už jen to, že jsme tam byli, byl silný zážitek,” konstatoval Marek Sopuch, člen Puellae et Pueri.

Z putování po Paříži vytvořil sbor videoklip. Před sebou má teď ale další cíle - na podzim co nejlépe obstát ve finále celorepublikové pěvecké přehlídky, které se bude konat v Hradci Králové.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy