Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ME v “páce” bude mít novojičínské zástupce

Armwrestling, česky řečeno páka, je sportovní odvětví, která má v Novém Jičíně svůj klub. Dva jeho zástupci nyní míří na mistrovství Evropy do Řecka.

Třináctiletý Adam Číp je v armwrestlingu juniorským mistrem České republiky. Spolu se svým trenérem Jaromírem Bělůnkem, který je rovněž českým šampionem ve své váhové kategorii, se nominovali na květnové mistrovství Evropy do Řecka.

“Dostal jsem se k tomuto sportu přes taťku, trénuju doma, na tréninku, dělám to zhruba rok a půl,” uvedl Adam Číp, Armwrestling TJ Nový Jičín.

“Trénujeme. Adam do toho dává i více, než by měl. Je dobrý, jsem s ním velmi spokojený.  Věřím, že Adam by mohl uspět. Jedeme poprvé na Evropu, i pro mně je to premiéra,” sdělil Jaromír Bělůnek,  Armwrestling TJ Nový Jičín.

“Armwrestlingový klub v Novém Jičíně funguje zhruba dva a půl roku. Kdysi to byla taková hospodská páka, ale teď to přechází do sportu, který by do budoucna mohl snad být i olympijský sport,” vysvětlil Stanislav Číp, Armwrestling TJ Nový Jičín.  

Sportovci obvykle trénují dvakrát týdně, své zázemí mají ve Středisku volného času Fokus a také v prostorách na zimním stadionu. Průběžně  cvičí i individuálně v posilovně nebo venku na workoutovém hřišti. Základem armvrestlingu je dobrá technika a rychlost.

“Nejde ani tak o svaly, kolikrát porazíte velkého chlapa s velkýma rukama. Jde tam o pevnost šlach, o rychlost a hlavně zápěstí a prsty. To je nejdůležitější. A mít trochu talent na tu techniku,” podotkl Jaromír Bělůnek, Armwrestling TJ Nový Jičín.

“Technika mi jde, ale rychlost musím dopilovat,” pousmál se Adam Číp, Armwrestling TJ Nový Jičín.  

Pokud  na mistrovství Evropy novojičínští borci uspějí, mají velkou šanci se také nominovat na světový šampionát, který proběhne v září v Rumunsku.

Soutěžení v armwrestlingu se Jaromír Bělůnek začal věnovat v roce 2012. Před dvěma a půl roku stál u zrodu zdejšího armwrestlingového klub.

V červnu bude armwrestlingový klub pořádat ve Fokusu 2. ročník soutěže Novojičínská tlapa o starostův pohár. Pro příští rok bylo zdejšímu klubu nabídnuto pořadatelství mistrovství republiky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy