Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín uctil památku padlých hrdinů

U pomníku padlých na městském hřbitově si zástupci města, legionáři a představitelé svazu bojovníků za svobodu připomněli konec 2. světové války. Nový Jičín byl osvobozen 6. května.

Česká hymna na počest hrdinů 2. světové války zazněla na městském hřbitově u památníku padlým. Zástupci města tu s představiteli dalších organizací připomněli oficiální Den vítězství, uctil památku těch, které války o život připravila, i těch přeživších.  Pietní akt se ale ne náhodou konal už 6. května.

“Město Nový Jičín ve spolupráci s dalšími složkami, ať už je to Český svaz bojovníků za svobodu nebo Československá obec legionářská, si připomíná 74. výročí ukončení 2. světové války. Přesně v tento den bylo město Nový Jičín osvobozeno  od nacistické okupace,” uvedl Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína.

“Je to strašně důležité si připomínat tyto věci, protože to byla nejstrašnější válka a byly obrovské oběti. Díky těm, kteří bojovali za to, aby došlo k porážce fašismu, tak tady dnes můžeme být a uctívat památku těch, kteří bojovali a nedožili se toho, a těm, kteří se dožili, děkovat,” sdělil Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín.

Jak dále zástupce legionářů připomněl, v celé České republice dnes žije už jen okolo pěti set veteránů 2. světové války a účastníků odboje.

“V okrese Nový Jičín je jich asi šest. Dva jsou vojáci, jeden je bývalý předseda obce legionářské bratr Stehlík, má 91 let  a ze zdravotních důvodů se už nezúčastňuje. Druhý je ještě starší bratr Knob. Takže dneska tady byla jen sestra Milatová, která byla účastnice odboje,” vyjmenoval Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín.

Zatímco pamětníci největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva pomalu odcházejí, objevují se jiní, kteří válečné útrapy lidem připomínají - členové historických vojenských kubů.

“Kromě pokládání věnců a pietních akcí děláme i rekonstrukce a ukázky bojů konce 2. světové války. Také jezdíme po základních školách a děláme přednášky o období protektorátu a 2. světové války,” podotkl Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín.

Pro příští rok, kdy uplyne 75. let od konce války, členové tohoto klubu vojenské historie ve spolupráci s obcí legionářskou připravují velkou vzpomínkovou akci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy