Lidé Charty 77 “promlouvají” v divadle

Výstava “Lidé Charty 77”, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů, doputovala do Nového Jičína. Expozice zobrazuje některé z mluvčích Charty na fotografiích ze sledovacích akcí státní bezpečnosti.

Foyer Beskydského divadla zaplnily panely s informacemi a fotografiemi, ze kterých vzhlíží Václav Havel, Jiří Dienstbier, Jiří Hájek, Marta Kubišová a další, kteří se stali mluvčími Charty 77.

“Když se kolem sebe podíváme, tak my starší lidé buď asi už zapomínáme nebo chceme zapomenout. A ti mladí se to nemají buď od koho dozvědět, a nebo to nechtějí vědět. Tak jde o to, aby se opravu na tyto dějiny nezapomnělo,” uvedl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel Nového Jičína, organizátor výstavy.

Výstava, jejíž celý název zní “Nemohli jsme mlčet. Lidé Charty 77”  je dílem pracovníků Ústavu pro studium totalitních režimů. Zobrazuje některé z mluvčích Charty tak, jak je sledovala a fotografovala státní bezpečnost.

“Jako pedagog bych byl rád, kdybychom mohlo touto výstavou oslovit hlavně žáky a  studenty a možná aby i učitelé je na to připravili. Od studentů samých se dozvídáme, a i dnes to tady padlo, že ta informovanost z hlediska historie na školách je velice nízká, že to končí někde u druhé světové války,” dodal Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost.

Zástupce z řad studentů přece jen vernisáž výstavy měla - přišli ti z Mendelovy střední školy, kteří pomáhali s její instalací.

“Ta starší generace to období Charty 77 zažila na vlastní kůži. My už to víme jen trošku ze školy z dějepisu. Ale taková výstava je daleko lepší než výuka ve škole a můžeme se dozvědět více informací a vše více podrobně,” reagoval Dan Šmajstrla, student Mendelovy střední školy, Nový Jičín.

Sám teď chce také své další spolužáky přesvědčit o tom, aby si na prohlídku panelové expozice udělali čas. Budou tak moci učinit do 18. června. Poté se výstava přestěhuje do Kopřivnice.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 19.09. 15:00
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

HELIS - KVĚTINY s.r.o.
Nový Jičín
od 35 000 Kč

Detail

Milan Přadka
Nový Jičín
od 80 Kč

Detail

Dominik Králík
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků