Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé Charty 77 “promlouvají” v divadle

Výstava “Lidé Charty 77”, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů, doputovala do Nového Jičína. Expozice zobrazuje některé z mluvčích Charty na fotografiích ze sledovacích akcí státní bezpečnosti.

Foyer Beskydského divadla zaplnily panely s informacemi a fotografiemi, ze kterých vzhlíží Václav Havel, Jiří Dienstbier, Jiří Hájek, Marta Kubišová a další, kteří se stali mluvčími Charty 77.

“Když se kolem sebe podíváme, tak my starší lidé buď asi už zapomínáme nebo chceme zapomenout. A ti mladí se to nemají buď od koho dozvědět, a nebo to nechtějí vědět. Tak jde o to, aby se opravu na tyto dějiny nezapomnělo,” uvedl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel Nového Jičína, organizátor výstavy.

Výstava, jejíž celý název zní “Nemohli jsme mlčet. Lidé Charty 77”  je dílem pracovníků Ústavu pro studium totalitních režimů. Zobrazuje některé z mluvčích Charty tak, jak je sledovala a fotografovala státní bezpečnost.

“Jako pedagog bych byl rád, kdybychom mohlo touto výstavou oslovit hlavně žáky a  studenty a možná aby i učitelé je na to připravili. Od studentů samých se dozvídáme, a i dnes to tady padlo, že ta informovanost z hlediska historie na školách je velice nízká, že to končí někde u druhé světové války,” dodal Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost.

Zástupce z řad studentů přece jen vernisáž výstavy měla - přišli ti z Mendelovy střední školy, kteří pomáhali s její instalací.

“Ta starší generace to období Charty 77 zažila na vlastní kůži. My už to víme jen trošku ze školy z dějepisu. Ale taková výstava je daleko lepší než výuka ve škole a můžeme se dozvědět více informací a vše více podrobně,” reagoval Dan Šmajstrla, student Mendelovy střední školy, Nový Jičín.

Sám teď chce také své další spolužáky přesvědčit o tom, aby si na prohlídku panelové expozice udělali čas. Budou tak moci učinit do 18. června. Poté se výstava přestěhuje do Kopřivnice.

Nahlásit chybu


K tématu