Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Komunitní zahrady v Novém Jičíně vydávají první úrodu

V Novém Jičíně se podařilo uvést do života projekt komunitních zahrad. První plodiny tu teď na jaře sklízí členové nově vzniklého spolku Dlouhá tráva.

“Jak vidíte, tady jsou jahody, kedlubny, tam jsme zasadili bylinky, kopr, každý, co má rád a využije,” ukázal porostlé záhony Marek Pilný, spolek Dlouhá tráva.    

Projekt komunitních zahrad začal v Novém Jičíně vznikat  zhruba před rokem, kdy město řešilo, co s bývalými pěstitelskými pozemky Základní školy Dlouhá.

“Tehdy na prvním veřejném projednání a na další výzvy na internetu zareagovalo asi dvacet lidí, ze kterých později vznikla skupinka, která založila zapsaný spolek. Ten požádal o výpůjčku tohoto pozemku a začalo budování komunitních zahrad,” sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.   

Sdružili se lidé, kteří bydlí v okolním sídlišti  a jinou možnost vypěstovat si vlastní zeleninu neměli.

“Tuto sezonu asi dvacet zahrádkářů provozuje tuto komunitní zahradu. mají tady několik záhonků, schází se společně. V podstatě i to sdílení toho prostoru i toho času by ty lidi mělo i sblížit,” míní Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.  

“Já jsem z paneláku, tak je to pro nás i zábava, že si to můžeme vyzkoušet. Máme také malého kluka, jako většina ostatních lidí ve spolku komunitní zahrady, tak je fajn, že si tu mohou hrát, proběhnou se tu,” konstatoval Marek Pilný, spolek Dlouhá tráva.

Počáteční provoz komunitních zahrad město podpořilo základní investicí na nákup orné půdy a opravu plotu. Zbytek už si členové spolku hradí ze svých vlastních příspěvků.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy