Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Happening ZUŠ Open & Cirkulum na cestách

Novojičínská základní umělecká škola se připojila k celostátnímu happeningu ZUŠ Open. Na den plný hudebních a tanečních vystoupení odpoledne navázal projekt pouličních cirkusových umělců.

“Zuška krášlí náměstí” takový název si pro svou účast v celostátním happeningu zvolila zdejší základní umělecká škola. Na Masarykově náměstí se během maratonu vystoupení všech oborů předvedla velká část z 880 žáků této školy.

“Mně osobně se ta myšlenka líbí hodně, protože když jsem studoval na konzervatoři, tak jsem také začínal jako pouliční hudebník na Karlově mostě. A to je věc, která se dá doporučit všem mladým hudebníkům, protože vám zprostředkuje přímou reakci,” míní Jan Machander, ředitel ZUŠ Nový Jičín.

“Je to zajímavé, jak je ten prostor otevřený, tak se to více rozléhá a je to fajn,” reagoval jeden z žáků základní umělecké školy.  “Lidé procházejí, zastaví se, podívají se, je to i pro ně zajímavější než sedět v místnosti,” přidala se další mladá hudebnice.

Na akci ZUŠ Open pak v jednom dni na náměstí plynule navázal další umělecký počin - Cirkulum na cestách. Jedná se o mezinárodní projekt, který spojil novocirkusové umělce, a vznikl díky podpoře Moravskoslezského kraje a několika měst z tohoto regionu, mezi nimi i Nového Jičína.

“My realizujeme v Ostravě - Porubě už čtvrtý ročník Festivalu Cirkulum a chtěli jsme ty umělce dovést i do ostatních měst v Moravskoslezském kraji. Takže jsme přivezli takovou malou ochutnávku z toho Cirkula,” uvedl  Václav Pokorný, Cirkus na cestách.  

“To pouliční umění má takovou tenkou hranici. Buď to diváky baví a zůstanou nebo odejdou.  Tady vidíte, že děti zůstávají, všichni se baví. Je úžasné oživovat veřejný prostor a nabídnout lidem jiné kultury, které budou jak tady na Cirkulu na cestách, tak na Cirkulu v Ostravě,” dodal Václav Pokorný.

Pořádající spolek Cirkus trochu jinak vstoupil do projektu inscenace On The Road. S tímto představením získali na Mezinárodním festivalu v Miláně cenu diváka.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy