Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vila Hanse Hückela je dětským domovem 50 let

Dětský domov slaví 50 let provozu v jedné ze slavných Hückelových vil. Výročí si připomněl dnem otevřených dveří a sportovním kláním mezi dětmi a vychovateli.

Hückelovy vily jsou v Novém Jičíně čtyři, dvě ve zdevastovaném stavu, ve třetí je mateřská škola a v té poslední už 50 let dětský domov. Toto výročí si zařízení, ve kterém nachází zázemí 32 dětí, připomnělo dnem otevřených dveří pro zástupce zřizovatele a spolupracujících organizací.   

“Teď se zrovna nacházíme v jednom z bytů v první rodinné skupině, kde společně s osmi dětmi fungují vychovatelé, a mělo by se to opravdu co nejvíce blížit provozu  běžné rodiny, děti chodí do školy, do kroužků,” uvedl Michal Pokorný, ředitel Dětského domova Nový Jičín.    

Domov je rozčleněn na čtyři rodinné skupiny. V jedné z nich téměř 12 let pracoval jako vychovatel současný novojičínský starosta. 

“Rád na to vzpomínám. Přirovnávám to k tomu, že jsem dokázal mít dvakrát doma. Jednou jsem měl doma doma a podruhé, když jsem přišel do práce, kde na mě čekalo šest až osm dětí, tak to doma jsem měl i v té práci,” podotkl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.

V domově je celkem 23 zaměstnanců, jeho zřizovatelem  je Moravskoslezský kraj, v jeho správě na jeho území je celkem 17 takovýchto zařízení. 

“Samozřejmě zřizovatelem je kraj, ale ty děti chodí do našich školských zařízení, ale i do zájmových a sportovních kroužků a jsou nedílnou součástí Nového Jičína,” podotkl starosta města. 

Dětský domova ke svému kulatému výročí rozkrojil čtyřpatrový dort a přímo na místě dostal mimo jiné i finanční dárek ve výši 15 a půl tisíce korun. Byl to výtěžek z červnové basketbalové exhibice. Pořadatelé se jej rozhodli věnovat právě tomuto domovu, protože tu dříve za dětmi extraligoví hráči docházeli.   

“Naše děti rozhodně nestrádají, náš zřizovatel se o nás stará velice dobře. Ale protože chceme, aby to letní období trávily se svými vrstevníky, tak jim dopřáváme dostatek letních táborů a různých sportovních soustředění. Takže děkujeme za výtěžek z akce, vážíme si toho, a bude určen na tyto letní pobytové akce našich dětí,” reagoval ředitel dětského domova.   

Samotné děti si pak oslavu užily i odpoledne, sehrály sportovním utkání proti vychovatelům a  grilovaly sele. 

Nicméně dalším oslavencem byla i přímo vila Hanse Hückela, kde domov sídlí. Postavena byla před 115 lety. 

“Nejmladší Hückelova vila, byla postavena v roce 1904 pro potřeby představitele páté generace rodiny  Hückelů Hanse Hückela. Ten zde žil se svou rodinou až do roku 1945 a narodily se zde další dvě generace této významné rodiny,” konstatoval Radek Polách, historik Muzea Novojičínska. 

Vila byla po válce opuštěna, nějaký čas zde sídlila vojenská posádka v roce 1969 tu byl zřízen dětský domov.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy