Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kaplička u Nového Jičína se po povodních dočkala opravy

Kaple sv. Michala v novojičínských Bludovicích byla jednou ze staveb, kterou tu před 10 lety zasáhla masivní povodeň. Město teď dokončilo podstatnou část její opravy. Místní už kapličku využili pro církevní obřady.

Deset let po ničivých povodních se i kaple sv. Michala v novojičínské místní části Bludovice dočkala opravy. Nejedná se sice o kulturní  památku, přesto město, které je jejím vlastníkem, do stavebních prací a její záchrany investovalo více než půl milionu korun. 

“V letošním roce jsme dělali injektáž proti stoupající vlhkosti a sanační omítky. Také jsme kapličku vymalovali, objevili jsme původní barvy, takže kaplička dostala tento barevný ráz,” uvedla Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín.

Okna a dveře kaple by měly ještě doplnit mříže, jednak aby prostor více větral, a také aby dovnitř mohli nahlédnout kolemjdoucí lidé. Ti místní už se do kaple podívali a někteří ji, shodou okolností,  pár dnů po opravě, využili i pro církevní pohřební obřad.

“Rodinní příslušníci a občané Bludovic měli možnost při této příležitosti vstoupit do kapličky po mnoha letech. Byli mile překvapeni, jak krásně a s citem je opravena. Ta kaplička je jakousi duší naší vesnice,” podotkla Gabriela Žitníková, správkyně bludovické kaple. 

Část kaple, která po její výstavbě v 1. polovině 18. století sloužila, jako školní třída, by časem mohla být i malým muzeem. Kolem vede cyklostezka, a tak by o návštěvníky nebyla nouze.  

“Mám dlouhodobou vizi, že by zde mohla vzniknout expozice obce, která by byla veřejně přístupní,” dodala Gabriela Žitníková. 

Završením všech plánů by pak měla být ještě oprava fasády. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy