Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zahrada dětského domova bude diskrétní i užitečná

Dětský domov sídlí 50 let v jedné z historických vily rodiny Hückelů. Dům je zrekonstruovaný a v dobrém stavu. Vizí jeho obyvatel je ale nová funkční zahrada.

Původní majitelé památkově chráněných Hückelových vil vždy dbali na parkovou úpravu. Jedna z vil je 50 let dětským domovem a příjemné venkovní prostředí by jeho obyvatelům, 32 klukům a holek, rád zařídit i ředitel tohoto zařízení. 

“Každý ředitel by měl mít nějakou vizi, měl by mít plán, který ho bude přežívat, a já se domnívám, že dlužíme tomuto významnému krajinnému prvku a areálu vrátit to, co kdysi měl,” sdělil Michal Pokorný, ředitel Dětského domova Nový Jičín.    

Koncepce zahrady vzniká více než rok, hotova je studie. Navrhuje rozdělení prostoru do několika různorodých částí.. 

“V rámci produkční zahrady by vznikl sad ovocných stromů a zároveň drobná políčka, kde by děti mohly pěstovat zeleninu,” Anna Weberová, krajinářská architektka, autorka studie zahrady.  

Plánovaný projekt tento prostor znovu naplní stromy, původní asi stovka smrků musela pryč kvůli kůrovci. Důvodů pro revitalizaci areálu je ale více. 

“Nejsou tady vybudovány diskrétní zóny pro děti, které tady žijí,” podotkl ředitel domova. 

“Je tam navržena taková závěsná houpačka, je to takový stan, velmi intimní prostor uzavřený okolní výsadbou,” reagovala architektka.  

Hlavní zónou zůstane travnatá plocha pro sportovní hry. Svažitá část zahrade se promění v odpočinkovou květinovou louku s listnatými a jehličnatými stromy. 

Zřizovatelem dětského domova je Moravskoslezský kraj. Pokud vše dopadne podle plánu, mohlo by budování zahrady začít na podzim. 


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy