Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínští rodáci znovu objevili zmizelou bustu významného rodáka

Do Nového Jičína se vrátí busta jednoho ze zakladatelů slavné kloboučnické firmy Augustina Hückela. Z parčíku před továrnou Tonak, která je pokračovatelem této značky, byla odstraněna v 50tých letech.

Bronzová busta jednoho ze zakladatelů světové kloboučnické firmy, Augustina Hückela, byla v parku před novojičínskou továrnou odhalena v roce 1933. V době socialismu, v 50tých letech, zmizela. Náhoda teď vedla k tomu, že se zrodila myšlenka jejího návratu. V Německu existuje její kopie. 

“Při loňské návštěvě Ludwigsburgu jsem objevil model té busty, kterou syn autora, Leopolda Hohla, poskytl archivu krajanů, který existuje v Ludwigsburgu,” sdělil  Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína.  

“Pavel Wessely vyslovil přání, abychom model zapůjčili pro vytvoření nové busty. Dohodnuto bylo zhotovení 3D skenu modelu a busta tak může být v Novém Jičíně obnovena,” potvrdila Ruth Junkers, správkyně krajanského archivu v Ludwigsburgu (Německo).

Výrobu kopie, která přišla na 80 tisíc korun, zaplatilo město Nový Jičín.  Nový bude také kamenný podstavec, na kterém bude umístěna. 

“Tento památník by tam měl být vybudován během prázdnin. O jeho vybudování se postará Klub rodáků a přátel města. Slavnostně by měl být odhalen u příležitosti slavnosti města,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.

  Tvář zakladatele kloboučnické výroby se tak na původní místo vrátí v září, v  roce, kdy pokračovatel značky Hückel, dnešní Tonak, slaví 220 let založení. 
Piešťanský X-Force a.s. - pracoviště Jakubčovice nad Odrou
Jakubčovice nad Odrou
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Okresní správa sociálního zabezpečení v Novém Jičíně
Nový Jičín
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Město Fulnek - Základní škola J.A. Komenského Fulnek
Fulnek
od 31 000 do 44 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků