Obrazy vytvořené skalpelem. Novojičínská Stará pošta vystavuje neobvyklá díla

Obrazy, které vyžadují velkou míru trpělivosti, vystavuje během léta galerie Stará pošta. Jedná se o díla vyřezávaná z papíru. Hlavním nástrojem autorky je tak místo štětce ostrý skalpel.

Obrazy vyřezávané z papíru nikdy nevzniknou na jeden zátah. Příborská výtvarnice Markéta Klosová, která aktuálně vystavuje v galerii Stará pošta, stráví nad jedním dílem i 16 hodin. Místo štětce a barev používá nejčastěji ostří skalpelu.  

“Začínala jsem nůžkami, pak se mi začaly líbit složitější obrázky, a to už nůžkami nešlo a přešla jsem na ty nože. A když začnou bolet oči nebo ruka, tak od toho musím odejít a pokračovat další den, nejde to najednou,” uvedla Markéta Klosová, autorka obrazů.  

Když přesto řízne vedle, ještě se dá obraz opravit, při větším poškozené ale končí započaté dílo v koši. Nelze se proto divit, že svou výstavu pojmenovala Umění trpělivosti a obdiv jí vyslovili i návštěvníci vernisáže.  

“Musí mít opravdu velkou trpělivost s je moc šikovná,” reagovala jedna z návštěvnic vernisáže. “Z dálky to působí jako grafika, vypadá to jako linoryt, je to moc pěkné,” přidal se další host výstavy.

Další část tvorby věnuje Markéta Kosová dřevěným dekoracím, květinám z vrbového proutí. I tady ji pomáhá nevšední nástroj, starý vrták.

“Dovnitř založím místo vrtáku vrbové proutí, zespodu držím strouhátko a točím,” popsala vznik  dřevěných kytic výtvarnice.

Umění trpělivosti se mladá autorka věnuje 5 let. Na Staré poště budou její díla k vidění do 16. srpna. 
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků