Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obrazy vytvořené skalpelem. Novojičínská Stará pošta vystavuje neobvyklá díla

Obrazy, které vyžadují velkou míru trpělivosti, vystavuje během léta galerie Stará pošta. Jedná se o díla vyřezávaná z papíru. Hlavním nástrojem autorky je tak místo štětce ostrý skalpel.

Obrazy vyřezávané z papíru nikdy nevzniknou na jeden zátah. Příborská výtvarnice Markéta Klosová, která aktuálně vystavuje v galerii Stará pošta, stráví nad jedním dílem i 16 hodin. Místo štětce a barev používá nejčastěji ostří skalpelu.  

“Začínala jsem nůžkami, pak se mi začaly líbit složitější obrázky, a to už nůžkami nešlo a přešla jsem na ty nože. A když začnou bolet oči nebo ruka, tak od toho musím odejít a pokračovat další den, nejde to najednou,” uvedla Markéta Klosová, autorka obrazů.  

Když přesto řízne vedle, ještě se dá obraz opravit, při větším poškozené ale končí započaté dílo v koši. Nelze se proto divit, že svou výstavu pojmenovala Umění trpělivosti a obdiv jí vyslovili i návštěvníci vernisáže.  

“Musí mít opravdu velkou trpělivost s je moc šikovná,” reagovala jedna z návštěvnic vernisáže. “Z dálky to působí jako grafika, vypadá to jako linoryt, je to moc pěkné,” přidal se další host výstavy.

Další část tvorby věnuje Markéta Kosová dřevěným dekoracím, květinám z vrbového proutí. I tady ji pomáhá nevšední nástroj, starý vrták.

“Dovnitř založím místo vrtáku vrbové proutí, zespodu držím strouhátko a točím,” popsala vznik  dřevěných kytic výtvarnice.

Umění trpělivosti se mladá autorka věnuje 5 let. Na Staré poště budou její díla k vidění do 16. srpna. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy