Novojičiňáci vzpomínali na srpen 1969. Před půl stoletím monitorovala město veřejná bezpečnost a nesměl se prodávat alkohol

Srpnové události roku 1969 si připomněli lidé napříč republikou, a také ti v Novém Jičíně. Na náměstí se sešli pamětníci padesát let starých dějin, kteří se o své vzpomínky podělili s mladší generací.

Písničky Karla Kryla v podání jeho bratra Jana doprovodily občanské setkání před bustou Masaryka na novojičínském náměstí, kde se v podvečer 21. srpna sešlo asi sedmdesát lidí. Připomněli si padesátileté výročí potlačení občanských protestů po prvním roce sovětské okupace.

“Aby naše děti nezažily to, co jsem zažili my. Ten duální systém, kdy něco se říkalo ve škole, něco se prožívalo doma.”  “Připomenout si, co to vlastně bylo, jakým způsobem to lidé prožívali,” sdělily své důvody účasti na happeningu dvě mladé ženy. “Bavíme se o tom často a jsem rád, že se to připomíná,” přidal se devatenáctiletý mladík.  

Před půl stoletím bylo v tehdejším Severomoravském kraji rušno v Ostravě, v Opavě, Havířově a režim se dobře připravil i na možné protesty v Novém Jičíně. 

“Byly tady poslány zesílené hlídky veřejné bezpečností posílené pomocnou stráží veřejné bezpečnosti a také bylo přisunuto několik vojenských útvarů,” uvedl Jan Číp, historik Muzea Novojičínska. 

Monitorován byl celý prostor města, platil zákaz prodeje a nalévání alkoholu. Večer se na dlažbě objevila protistátní hesla, která byla okamžitě zamalována, a ve Smetanových sadech bylo zadrženo několik nezletilých mladíků, kteří rozdávali letáky. Normalizace mohla pokračovat dál. 
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 19.09. 22:56
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

HELIS - KVĚTINY s.r.o.
Nový Jičín
od 35 000 Kč

Detail

Milan Přadka
Nový Jičín
od 80 Kč

Detail

Dominik Králík
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků