Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičíňáci stopovali v Berlíně slavné rodáky, přijal je i velvyslanec

Klub rodáků a přátel města Nového Jičína se vydal na studijní cestu po stopách významných Novojičíňáků. Cílem byl Berlín a v něm také vzpomínka na muže, který vynikl ve světě dokumentárního filmu.

Poznat dobře historii svého města, to je jedno z poslání novojičínského klubu rodáků. Jednou ročně pro zájemce naplánuje studijní cestu i do okolních zemí, kde po sobě významní Novojičíňáci zanechali stopy. Letos to byl Berlín a v něm muž, který se v Novém Jičíně narodil v roce 1944, dlouho zde nežil a vynikl jako tvůrce dokumentárních filmů. 

“Harun Farocki je jméno tohoto významného tvůrce v oblasti video art. Zemřel před třemi léty a  my jsme navštívili jeho hrob, který jsme nalezli na prominentním berlínském hřbitově,” prozradil Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Ovšem v Berlíně válečná historie také některé novojičínské stopy naopak i nenávratně skryla.  

“Teď mám na mysli to, že jsme tam neviděli původní podobu berlínské opery, na které se významně podílel novojičínský malíř Eduard Veith, jeho fresky už tam nejsou,” pousmál se předseda klubu rodáků.  

Výjimečnou událostí cesty bylo přijetí Novojičíňáků velvyslancem České republiky v Německu. 

“Potkali jsme se s lidmi tady odtud, byli jsme na českém velvyslanectví,” svěřila se se svými zážitky jedna z účastnic cesty.  “Nejvíce se mi líbila plavba po Sprévě,” přidala se další členka klubu rodáků.

V předcházejících letech už rodáci na své poznávací cestě zavítali například do Rakouska, na Slovensko nebo do Polska.
Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - NJ
Nový Jičín
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků