Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodáci sledovali v Berlíně novojičínské stopy

Klub rodáků a přátel města se vydal na studijní cestu po stopách významných Novojičíňáků. Cílem byl Berlín a v něm také vzpomínka na muže, který vynikl ve světě dokumentárního filmu.

Pětidenní zářijovou cestu do Berlína  si rodáci po návratu připomněli v klubových prostorách na Baště komentovanou projekcí fotografií. Začátek trasy zkřížilo členům klubu starobylé polské město Vratislav.  

“Taky jsme tam přirozeně objevili zdejší stopy, je tam uchována knihovna Karla staršího ze Žerotína, a to nás také trošičku přitahovalo do tohoto města,” vysvětlil Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Přímo v Berlíně pak válečná historie některé novojičínské stopy naopak skryla.  

“Teď mám na mysli to, že jsme tam neviděli původní podobu berlínské opery, na které se významně podílel novojičínský malíř Eduard Veith, jeho fresky už tam nejsou. Ale potěšilo nás, že tam právě v týdnu, kdy jsme tam byli, dávali Leoše Janáčka,” pousmál se předseda klubu rodáků.  

Jedním z hlavních impulsů cesty byl ale také muž, který se v Novém Jičíně narodil v roce 1944, dlouho zde nežil a vynikl jako tvůrce dokumentárních filmů. 

“Harun Farocki je jméno tohoto významného tvůrce v oblasti video art. Zemřel před třemi léty a  my jsme navštívili jeho hrob, který jsme nalezli na prominentním berlínském hřbitově,” uvedl Pavel Wessely. 

Skupinu Novojičíňáků čekala také výjimečná událost v podobě přijetí velvyslancem České republiky v Německu. Zážitkem bylo vidět 30 let od pádu zbytky Berlínské zdi nebo množství postupně obnovených budov a památek, které původně zničila 2. světová válka. Součástí trasy byla také Postupim. 

“Potkali jsme se s lidmi tady odtud, byli jsme na českém velvyslanectví,” svěřila se se svými zážitky jedna z účastnic cesty.  “Nejvíce se mi líbila plavba po Sprévě,” přidala se další členka klubu rodáků.

“Na zpáteční cestě jsme nemohli minout naše partnerské město Görlitz. Krátké dvou tříhodinové zastavení a setkání s bývalým vrchním starostou tohoto města bylo také hodně zajímavé,” uzavřel předseda klubu rodáků. 

V předcházejících letech už rodáci na své poznávací cestě zavítali například do Rakouska, na Slovensko nebo do Polska.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy