Projekt Přes čáru - svobodný pohyb umění a myšlenek

30 let pádu železné opony připomíná výstava na Baště s názvem Přes čáru. Svobodný pohyb umění tu prezentuje 10 autorů z několika evropských zemí. Výstavu doplnila také beseda se spisovatelem, zdejším rodákem, žijícím v Rakousku.

Výstava Přes čáru/Over the Line symbolizuje 30 let  svobody pohybu umění, myšlenek a informací. K vidění jsou na ní díla novojičínských výtvarníků a také jejich kolegů ze zahraniční, především i z  partnerských měst Nového Jičína.

“Akceptujeme jednak jejich pohled na události 17. listopadu. Pokud ale nemají tu zkušenost, tak aby akceptovali tu linku, jako výrazový prostředek svobodné tvorby, která jde přes hranice, bez cenzury, tedy výměna kulturních styků tak, jak by měla normálně probíhat,” vysvětlil spoluautor výstavy Jan Zemánek, sochař a řezbář, spoluautor výstavy.

Například Rakouští umělci směřovali svou tvorbu k tématům ekologie, které vnímají jako velmi společensky závažné. Naopak slovenský výtvarník a medailér Pavel Karoly z Kremnice zobrazil reflexi roku 1989 - vystaven je tu jeho ornament, který je ražen na eurové mince. 

“Ke 20. výročí 17. listopadu tento pan Karoli vyhrál konkurz a slovenské mince nesou  na té rubové straně zvon svobody, který je sestaven z klíčů. To ja krásný symbolika,” podotkl Jan Zemánek. 

V horním patře Bašty jsou dále díla německých a italských autorů. Sám Jan Zemánek přispěl k výstavě dřevořezbou a Beatnikem z kortenu. 

Projekt Přes čáru doplnili pořadatelé také dalším programem. Na Baště se konala beseda s Antonínem Poláchem, novojičínským rodákem, lékařem žijícím v Rakousku, který se proslavil i jako spisovatel historických románů. 

“Z mého pohledu to otevření hranic po roce 1989 bylo jednou z těch největších vymožeností, kterou pád železné opony a demokratizace našeho systému přinesla. A to je především šance pro ty mladé lidi. Mají dnes možnost studovat v zahraničí,  žít v zahraničí, získávat zkušenost a mají i tu možnost vrátit se zpátky, což za komunistů bylo naprosto nemožné,” zdůraznil Antonín Polách, lékař a spisovatel žijící v Rakousku.  

Výstavu Přes čáru ukončí slavnostní dernisáž v neděli 17. listopadu za účasti mnohých výtvarník, kteří se na ní podílejí.  
30. výročí sametových událostí

Zítra 14:00 - 16.11. 3:14
Nový Jičín, Masarykovo náměstí , Nový Jičín

Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

07.12. 18:00 - 16.11. 3:14
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 170 000 Kč do 200 000 Kč

Detail

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků