Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kvůli čipování psů pozvali do Žiliny veterináře. Znační psů je od nového roku povinné

Od ledna nového roku musí mít všichni psi v České republice čip. Nařizuje to novela veterinárního zákona. V místní části Žilině se proto rozhodli pozvat veterináře přímo do obce.

Veterinární lékař si své stanoviště v  Žilině vytvořil v areálu venkovního přístřešku. Majitelům psů byl k dispozici od čtyř do šesti hodin odpoledne. Čip, který  má v průměru asi milimetr a dlouhý je 5 milimetrů, aplikoval psům pod kůži jako běžné očkování. 

“Všichni psi se registrují na levou stranu krku, potom to nalezení čipu čtečkou je poměrně jednoduché. U nás v ordinaci pravidelně nabízíme čipování k očkování , nesetkal jsem se na to s negativní reakcí,” sdělil Ivo Šturm, veterinární lékař.  

Zákon povinnost čipování spojuje s povinným očkováním proti vzteklině. Veterinář tedy od nového roku nebude moci naočkovat psa, který nebude označen.   

Identifikační známka pod kůží má prioritně zamezit chovům psů v nelegálních množírnách. Usnadnit má také pátrání po majitelích zatoulaných psů. 

“Já mám psa na zahradě, myslím si, že by to mělo být dobrovolné,” reagoval jeden z majitelů, kteří si přišli nechat psa očipovat. “Pozitivní je to v tom, pokud se pes zaběhne,” přidala se další pejskařka. “Jediný přínos vidím v tom, že když se ztratí, tak městská policie bude možná vědět na koho se obrátit,” mínila další chovatelka. 

Informace o povinném čipování psů se více začaly objevovat před několika měsíci, nicméně procento takto označených zvířat bylo i v Novém Jičíně mizivé. Klub přátel Žiliny se proto rozhodl povolat veterináře přímo do obce. 

“Se synem máme dohromady čtyři psy a uvažovali jsme, že bude složité naložit je do auta, dojet s nimi někam, a tak jsem si řekl, že zkusím pozvat veterináře sem, ať nám načipuje naše psy. A když už bychom ho tady měli, tak jsme se domluvili, že vyvěsíme plakáty a nabídneme i ostatním Žiliňákům, že si mohou nechat psa načipovat,” uvedl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.

Informaci o přítomnost veterináře oznámili i sousedním obcím.

“Bylo tu docela dost lidí z Mořkova a Životic u Nového Jičína, takže si myslím, že to byla dobrá akce,” podotkl předseda žilinského osadního výboru. 

Číslo z čipu má každý majitel nalepeno v očkovacím průkazu psa. Ivo Šturm jej zapíše do veterinárního registru. Chovatelům, doporučuje, aby si údaj sami ještě nahlásili do dalších veřejných registrů, kterých je na internetu několik, a jsou volně přístupné třeba právě strážníkům městské policie. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy