Kvůli čipování psů pozvali do Žiliny veterináře. Znační psů je od nového roku povinné

Od ledna nového roku musí mít všichni psi v České republice čip. Nařizuje to novela veterinárního zákona. V místní části Žilině se proto rozhodli pozvat veterináře přímo do obce.

Veterinární lékař si své stanoviště v  Žilině vytvořil v areálu venkovního přístřešku. Majitelům psů byl k dispozici od čtyř do šesti hodin odpoledne. Čip, který  má v průměru asi milimetr a dlouhý je 5 milimetrů, aplikoval psům pod kůži jako běžné očkování. 

“Všichni psi se registrují na levou stranu krku, potom to nalezení čipu čtečkou je poměrně jednoduché. U nás v ordinaci pravidelně nabízíme čipování k očkování , nesetkal jsem se na to s negativní reakcí,” sdělil Ivo Šturm, veterinární lékař.  

Zákon povinnost čipování spojuje s povinným očkováním proti vzteklině. Veterinář tedy od nového roku nebude moci naočkovat psa, který nebude označen.   

Identifikační známka pod kůží má prioritně zamezit chovům psů v nelegálních množírnách. Usnadnit má také pátrání po majitelích zatoulaných psů. 

“Já mám psa na zahradě, myslím si, že by to mělo být dobrovolné,” reagoval jeden z majitelů, kteří si přišli nechat psa očipovat. “Pozitivní je to v tom, pokud se pes zaběhne,” přidala se další pejskařka. “Jediný přínos vidím v tom, že když se ztratí, tak městská policie bude možná vědět na koho se obrátit,” mínila další chovatelka. 

Informace o povinném čipování psů se více začaly objevovat před několika měsíci, nicméně procento takto označených zvířat bylo i v Novém Jičíně mizivé. Klub přátel Žiliny se proto rozhodl povolat veterináře přímo do obce. 

“Se synem máme dohromady čtyři psy a uvažovali jsme, že bude složité naložit je do auta, dojet s nimi někam, a tak jsem si řekl, že zkusím pozvat veterináře sem, ať nám načipuje naše psy. A když už bychom ho tady měli, tak jsme se domluvili, že vyvěsíme plakáty a nabídneme i ostatním Žiliňákům, že si mohou nechat psa načipovat,” uvedl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.

Informaci o přítomnost veterináře oznámili i sousedním obcím.

“Bylo tu docela dost lidí z Mořkova a Životic u Nového Jičína, takže si myslím, že to byla dobrá akce,” podotkl předseda žilinského osadního výboru. 

Číslo z čipu má každý majitel nalepeno v očkovacím průkazu psa. Ivo Šturm jej zapíše do veterinárního registru. Chovatelům, doporučuje, aby si údaj sami ještě nahlásili do dalších veřejných registrů, kterých je na internetu několik, a jsou volně přístupné třeba právě strážníkům městské policie. 
30. výročí sametových událostí

17.11. 14:00 - 14.11. 14:22
Nový Jičín, Masarykovo náměstí , Nový Jičín

Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

07.12. 18:00 - 14.11. 14:22
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 170 000 Kč do 200 000 Kč

Detail

Noroo Bee Chemical Czech s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků