Veterinární lékař Ivo Šturm z Nového Jičína přesunul svou ordinaci na jedno odpoledne do msítní části Žilina a načipoval tu téměř 40 psů.
“Všichni psi se registrují na levou stranu krku, potom to nalezení čipu čtečkou je poměrně jednoduché. U nás v ordinaci pravidelně nabízíme čipování k očkování , nesetkal jsem se na to s negativní reakcí,” sdělil Ivo Šturm, veterinární lékař.
Identifikační známka pod kůží má prioritně zamezit chovům psů v nelegálních množírnách. Usnadnit má také pátrání po majitelích zatoulaných psů.
“Myslím si, že by to mělo být dobrovolné,” reagoval jeden z majitelů, kteří si přišli nechat psa očipovat. “Pozitivní je to v tom, pokud se pes zaběhne,” přidala se další pejskařka. “Jediný přínos vidím v tom, že když se ztratí, tak městská policie bude možná vědět na koho se obrátit,” mínila další chovatelka.
Informace o povinném čipování se více začaly objevovat před několika měsíci, nicméně procento takto označených zvířat bylo i na Novojičínsku mizivé. Proto se Klub přátel Žiliny rozhodl povolat veterináře přímo do obce.
“Se synem máme dohromady čtyři psy a uvažovali jsme, že bude složité naložit je do auta, dojet s nimi někam, a tak jsem si řekl, že zkusím pozvat veterináře sem, ať nám načipuje naše psy. A když už bychom ho tady měli, tak jsme se domluvili, že vyvěsíme plakáty a nabídneme i ostatním Žiliňákům, že si mohou nechat psa načipovat,” uvedl Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina.
Možnost nechat si psa očipovat tu využili i sousedních obcí.