Založení Výchovného ústavu v Novém Jičíně se datuje přesně k 1. listopadu roku 1889. U příležitosti 130. výročí existence tak na jeden den za jeho zdmi vystřídali zhruba 40 umístěných chlapců bývalí zaměstnanci a další hosté.
“Toto zařízení ve stejném modu vlastně funguje od svého založení. Je výhradně zaměřeno, prvotně se říkalo převychovat, dnes mluvíme o resocializaci problémové mládeže,” uvedl Pavel Tokař, ředitel Výchovného ústavu Nový Jičín.
Do výchovného ústavu jsou zařazeni chlapci ve věku 15 až 18 let, kteří zde byli umístěni z důvodu projevů asociálního chování a byla jim soudem nařízena ústavní výchova nebo uložena ochranná výchova.
Více než 40 let svého života spojil s tímto zařízením bývalý ředitel Leo Číhal. Vzpomíná, že v době, kdy nastoupil původně jako vychovatel, byly podmínky pro chlapce daleko tvrdší.
“Byly tresty, které podle mého názoru nebyly ani v té době přijatelné a nebyly účelné. Například to byly izolace na tzv. samotkách, které byly v suterénu. Chlapci tam byli umisťování až na čtrnáct dní,” podotkl Leo Číhal, bývalý ředitel Výchovného ústavu Nový Jičín.
Kapacita výchovného ústavu byla v minulosti až 110 chlapců, všichni byli zařazeni do učebních oborů, které byly maximálně dvouleté, a chovanci tak měli větší šanci je dokončit, než jak je tomu v současné době, kdy jsou obory tříleté.
“Protože se málokterý chlapec dostane až do třetího ročníku a má šanci se vyučit. V tomto smyslu to beru jako veliké negativum pro tato zařízení,” podotkl Leo Číhal.
Chlapci totiž mohou ústav po dovršení 18 let opustit. Pokud se do něj dostanou například v 16 letech, vzdělání nestihnou uzavřít. Málokterý využije možnost, kterou má, a to je zůstat a doučit se.
Ve výchovném ústavu dnes mohou vybírat ze čtyř profesí - zedník, stolař, strojní mechanik a malíř a natěrač - a mají i určitou možnost praxe.
“Často participují i na pracech ori město, čímž v posledních letech hodně zvýšili kredit tohoto školského zařízení v očích veřejnosti,” podotkl pavel Tokař.
“Ústav spolupracoval s městem při různých opravách bazénu, při různých zednických a dřevařských pracech. Takže oni si vyzkouší úkony v praxi, takže oboustranně prospěšná práce,” potvrdil Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.
Výchovný ústav sídlí v budově na Divadelní ulici, která byla od počátku plánována a stavěna právě pro tyto účely. Jeho první název byl Zemská donucovací pracovna.