Mládež převychovávají už 130 let. Novojičínská výchovný ústav slaví výročí

O převýchovu problémové mládeže se v Novém Jičíně snaží 130 let. Přesně tak dlouho tu existuje výchovný ústav. Při svém vzniku v 19. století byl tehdy druhým na území dnešní republiky.

Založení Výchovného ústavu v Novém Jičíně se datuje přesně k 1. listopadu roku 1889. U příležitosti 130. výročí existence tak na jeden den za jeho zdmi vystřídali zhruba 40 umístěných chlapců bývalí zaměstnanci a další hosté. 

“Toto zařízení ve stejném modu vlastně funguje od svého založení.  Je výhradně zaměřeno, prvotně se říkalo převychovat, dnes mluvíme o resocializaci problémové mládeže,” uvedl Pavel Tokař, ředitel Výchovného ústavu Nový Jičín.

Do výchovného ústavu jsou zařazeni chlapci ve věku 15 až 18 let, kteří zde byli umístěni z důvodu projevů asociálního chování a byla jim soudem nařízena ústavní výchova nebo uložena ochranná  výchova. 

Více než 40 let svého života spojil s tímto zařízením bývalý ředitel Leo Číhal. Vzpomíná, že v době, kdy nastoupil původně jako vychovatel, byly podmínky pro chlapce daleko tvrdší. 

“Byly tresty, které podle mého názoru nebyly ani v té době přijatelné a nebyly účelné. Například to byly izolace na tzv. samotkách, které byly v suterénu. Chlapci tam byli umisťování až na čtrnáct dní,” podotkl Leo Číhal, bývalý ředitel Výchovného ústavu Nový Jičín. 

Kapacita výchovného ústavu byla v minulosti až 110 chlapců, všichni byli zařazeni do učebních oborů, které byly maximálně dvouleté, a chovanci tak měli větší šanci je dokončit, než jak je tomu v současné době, kdy jsou obory tříleté. 

“Protože se málokterý chlapec dostane až do třetího ročníku a má šanci se vyučit. V tomto smyslu to beru jako veliké negativum pro tato zařízení,” podotkl Leo Číhal.  

Chlapci totiž mohou ústav po dovršení 18 let opustit. Pokud se do něj dostanou například v 16 letech, vzdělání nestihnou uzavřít. Málokterý využije možnost, kterou má, a to je zůstat a doučit se. 

Ve výchovném ústavu dnes mohou vybírat ze čtyř profesí -  zedník, stolař, strojní mechanik a malíř a natěrač - a mají i určitou možnost praxe.  

“Často participují i na pracech ori město, čímž v posledních letech hodně zvýšili kredit tohoto školského zařízení v očích veřejnosti,” podotkl pavel Tokař.  

“Ústav spolupracoval s městem při různých opravách bazénu, při různých zednických a dřevařských pracech. Takže oni si vyzkouší úkony v praxi, takže oboustranně prospěšná práce,” potvrdil Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.   

Výchovný ústav sídlí v budově na Divadelní ulici, která byla od počátku plánována a stavěna právě pro tyto účely. Jeho první název byl Zemská donucovací pracovna. 
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků