Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mládež převychovávají už 130 let. Novojičínská výchovný ústav slaví výročí

O převýchovu problémové mládeže se v Novém Jičíně snaží 130 let. Přesně tak dlouho tu existuje výchovný ústav. Při svém vzniku v 19. století byl tehdy druhým na území dnešní republiky.

Založení Výchovného ústavu v Novém Jičíně se datuje přesně k 1. listopadu roku 1889. U příležitosti 130. výročí existence tak na jeden den za jeho zdmi vystřídali zhruba 40 umístěných chlapců bývalí zaměstnanci a další hosté. 

“Toto zařízení ve stejném modu vlastně funguje od svého založení.  Je výhradně zaměřeno, prvotně se říkalo převychovat, dnes mluvíme o resocializaci problémové mládeže,” uvedl Pavel Tokař, ředitel Výchovného ústavu Nový Jičín.

Do výchovného ústavu jsou zařazeni chlapci ve věku 15 až 18 let, kteří zde byli umístěni z důvodu projevů asociálního chování a byla jim soudem nařízena ústavní výchova nebo uložena ochranná  výchova. 

Více než 40 let svého života spojil s tímto zařízením bývalý ředitel Leo Číhal. Vzpomíná, že v době, kdy nastoupil původně jako vychovatel, byly podmínky pro chlapce daleko tvrdší. 

“Byly tresty, které podle mého názoru nebyly ani v té době přijatelné a nebyly účelné. Například to byly izolace na tzv. samotkách, které byly v suterénu. Chlapci tam byli umisťování až na čtrnáct dní,” podotkl Leo Číhal, bývalý ředitel Výchovného ústavu Nový Jičín. 

Kapacita výchovného ústavu byla v minulosti až 110 chlapců, všichni byli zařazeni do učebních oborů, které byly maximálně dvouleté, a chovanci tak měli větší šanci je dokončit, než jak je tomu v současné době, kdy jsou obory tříleté. 

“Protože se málokterý chlapec dostane až do třetího ročníku a má šanci se vyučit. V tomto smyslu to beru jako veliké negativum pro tato zařízení,” podotkl Leo Číhal.  

Chlapci totiž mohou ústav po dovršení 18 let opustit. Pokud se do něj dostanou například v 16 letech, vzdělání nestihnou uzavřít. Málokterý využije možnost, kterou má, a to je zůstat a doučit se. 

Ve výchovném ústavu dnes mohou vybírat ze čtyř profesí -  zedník, stolař, strojní mechanik a malíř a natěrač - a mají i určitou možnost praxe.  

“Často participují i na pracech ori město, čímž v posledních letech hodně zvýšili kredit tohoto školského zařízení v očích veřejnosti,” podotkl pavel Tokař.  

“Ústav spolupracoval s městem při různých opravách bazénu, při různých zednických a dřevařských pracech. Takže oni si vyzkouší úkony v praxi, takže oboustranně prospěšná práce,” potvrdil Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína.   

Výchovný ústav sídlí v budově na Divadelní ulici, která byla od počátku plánována a stavěna právě pro tyto účely. Jeho první název byl Zemská donucovací pracovna. 


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků