Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum uchovává minulost už 130 let

Novojičínské muzeum se poprvé otevřelo veřejnosti před 130 lety na svatého Štěpána. Dnes je to instituce, která nejen uchovává artefakty minulosti, ale je také nositelem kulturního a společenského života.

Tradice muzejní činnosti se ve městě píše od poloviny 19. století, kdy zde při nižší reálné škole existovalo Katauerovo školní muzeum. V 80. letech 19. století pak město získalo několik zajímavých sbírek a v roce 1887 přijalo zastupitelstvo usnesení o vzniku muzea. Otevřeno bylo na sv. Štěpána v roce 1889, tehdy v budově Vyšší reálné školy na dnešní Divadelní ulici. 

“Už při tom slavnostním otevření mnozí záviděli Novému Jičínu, jak nádhernou kolekci má. Převážně geologie, mineralogie a paleontologie byly tehdy směrodatnými ukazateli, a daly se srovnávat se sbírkami ve vídeňském císařském muzeu. Postupně hlavně díky velkým mecenášům, jako byl doktor August Bielka, osobní císařský lékař Františka Josefa I., tak postupně se do muzea dostalo množství nádherných exponátů,” připomněl  počátky muzea Radek Polách, historik Muzea Novojičínska.  

Byla to například i kolekce 400 otisků mincí a pečetí. 

Po druhé světové válce muzeum přesídlilo do Žerotínského zámku a bylo zde Muzeum Kravařsku a Muzeum kloboučnicví. V novodobé historii se všechny expozice sjednotily pod současný název Muzeum Novojičínska.

“Základní funkce muzea je ochrana sbírek, aby tyto sbírky mohli vidět lidé i za sto, dvě stě let.  Ty sbírky, které vystavujeme, to je možná tak půl promile toho všeho, co muzeum ve svých depozitářích ochraňuje,” uvedla Sylva Dvořáčková, ředitelka Muzea Novojičínska.

  

V dnešní době se muzeum snaží své sbírky prezentovat poutavým způsobem, formou interaktivních výstav a vzdělávacích programů pro děti i dospělé, velmi populární je Muzejní škola nejen pro seniory. 

“Je vnímáno to, že Muzeum Novojičínska je především Žerotínský zámek, ale je to i věnec poboček, které provozujeme. Nejznámější je asi Zámek Kunín. Připravujeme také nové objekty, například Zámek Nový Horka nebo nové muzeum Tatry v Kopřivnici a zanedlouho budeme otevírat nové muzeum ve Štramberku,” dodala ředitelka muzea. 

Tyto velké projekty se daří realizovat díky prostředkům evropské unie a zřizovatele muzea, kterým je Moravskoslezský kraj.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků