Co může pro ochranu podnebí udělat každý z nás - to je téma projektu Klima se mění - od informace k akci, o kterém teď diskutovala i novojičínská veřejnost. O příkladech dobré praxe v oblasti klimatických opatření přednášel v aule radnice Daniel Tichý, autor dokumentární série Klima mění Česko.
“Nejdůležitější je o ochraně klimatu přemýšlet. Můžu například změnit způsob, jak se dopravuji,více využívat městskou dopravu, můžu si dát na střecho fotovoltaiku, ale vůbec se vlastně o to téma zajímat,” uvedl Daniel Tichý, CI2, o.p.s.
Nicméně zásadní roli při realizaci klimatických opatření hrají podle Daniela Tichého města, která by měla být inspirátory i pro své občany.
“Určitě jsem měla dojem, že buď už to Nový Jičín uplatňuje, některé ty věci a snaží se, a nebo by mohl a má k tomu nakročeno,” reagovala jedna z posluchačů semináře. “Je třeba zaangažovat ty mladé, aby bojovali proti biologickému znečištění odspodu,” přidala se žena sedící vedle.
“Město aktuálně zpracovává Katalog adaptačních opatření, v rámci této aktivity jsme chtěli toto téma více zpřístupnit občanům. Na dnešní seminář přišlo téměř šedesát lidí,” podotkla Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.
V rámci zpracování podkladů pro Katalog adaptačních opatření město také mezi veřejností rozšířilo dotazníky, ve kterých lidé dávali své podněty, jak životní prostředí ve městě zlepšit a kde důsledky změny klimatu nejvíce pociťují.
“Často se tam objevily zmínky o tom, že extrémní sucho nebo přívalové deště nejčastěji postihují oblast toku Jičínky a Žilinu. Také se tam objevil podnět, že na náměstí je extrémní sucho, není tam žádný stín. Zasadit tam stromy nebo i vyměnit lavičky, vytvořit tam nějaký stín a příjemnější prostředí,” vyjmenovala některé podněty lidí Lucie Hrdličková.
Veřejnost by se mohla s konkrétními návrhy opatření v souvislosti s dopady klimatických změn seznámit na jaře příštího roku.