Ochranu klimatu mohou ovlivnit města i lidé. V Novém Jičíně už začali.

Novojičínská radnice se intenzivněji věnuje projevům extrémů počasí na životní prostředí. V souvislosti se změnou klimatu připravuje katalog adaptačních opatření, na dané téma uspořádala i veřejný seminář.

Co může pro ochranu podnebí udělat každý z nás - to je téma projektu Klima se mění - od informace k akci, o kterém teď diskutovala i novojičínská veřejnost. O příkladech dobré praxe v oblasti klimatických opatření přednášel v aule radnice Daniel Tichý, autor dokumentární série Klima mění Česko.

“Nejdůležitější je o ochraně klimatu přemýšlet. Můžu například změnit způsob, jak se dopravuji,více využívat městskou dopravu, můžu si dát na střecho fotovoltaiku, ale vůbec se vlastně o to téma zajímat,” uvedl Daniel Tichý, CI2, o.p.s.

Nicméně zásadní roli při realizaci klimatických opatření hrají podle Daniela Tichého města,  která by měla být inspirátory i pro své občany. 

“Určitě jsem měla dojem, že buď už to Nový Jičín uplatňuje, některé ty věci a snaží se, a nebo by mohl a má k tomu nakročeno,” reagovala jedna z posluchačů semináře. “Je třeba zaangažovat ty mladé, aby bojovali proti biologickému znečištění odspodu,” přidala se žena sedící vedle.


“Město aktuálně zpracovává Katalog adaptačních opatření, v rámci této aktivity jsme chtěli toto téma více zpřístupnit občanům. Na dnešní seminář přišlo téměř šedesát lidí,” podotkla Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.  

V rámci zpracování podkladů pro Katalog adaptačních opatření město také mezi veřejností rozšířilo dotazníky, ve kterých lidé dávali své podněty, jak životní prostředí ve městě zlepšit a kde důsledky změny klimatu nejvíce pociťují. 

“Často se tam objevily zmínky o tom, že extrémní sucho nebo přívalové deště nejčastěji postihují oblast toku Jičínky a Žilinu. Také se tam objevil podnět, že na náměstí je extrémní sucho, není tam žádný stín. Zasadit tam stromy nebo i vyměnit lavičky, vytvořit tam nějaký stín a příjemnější prostředí,” vyjmenovala některé podněty lidí Lucie Hrdličková.  

Veřejnost by se mohla s konkrétními návrhy opatření v souvislosti s dopady klimatických změn seznámit na jaře příštího roku.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků