Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ochranu klimatu mohou ovlivnit města i lidé. V Novém Jičíně už začali.

Novojičínská radnice se intenzivněji věnuje projevům extrémů počasí na životní prostředí. V souvislosti se změnou klimatu připravuje katalog adaptačních opatření, na dané téma uspořádala i veřejný seminář.

Co může pro ochranu podnebí udělat každý z nás - to je téma projektu Klima se mění - od informace k akci, o kterém teď diskutovala i novojičínská veřejnost. O příkladech dobré praxe v oblasti klimatických opatření přednášel v aule radnice Daniel Tichý, autor dokumentární série Klima mění Česko.

“Nejdůležitější je o ochraně klimatu přemýšlet. Můžu například změnit způsob, jak se dopravuji,více využívat městskou dopravu, můžu si dát na střecho fotovoltaiku, ale vůbec se vlastně o to téma zajímat,” uvedl Daniel Tichý, CI2, o.p.s.

Nicméně zásadní roli při realizaci klimatických opatření hrají podle Daniela Tichého města,  která by měla být inspirátory i pro své občany. 

“Určitě jsem měla dojem, že buď už to Nový Jičín uplatňuje, některé ty věci a snaží se, a nebo by mohl a má k tomu nakročeno,” reagovala jedna z posluchačů semináře. “Je třeba zaangažovat ty mladé, aby bojovali proti biologickému znečištění odspodu,” přidala se žena sedící vedle.


“Město aktuálně zpracovává Katalog adaptačních opatření, v rámci této aktivity jsme chtěli toto téma více zpřístupnit občanům. Na dnešní seminář přišlo téměř šedesát lidí,” podotkla Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.  

V rámci zpracování podkladů pro Katalog adaptačních opatření město také mezi veřejností rozšířilo dotazníky, ve kterých lidé dávali své podněty, jak životní prostředí ve městě zlepšit a kde důsledky změny klimatu nejvíce pociťují. 

“Často se tam objevily zmínky o tom, že extrémní sucho nebo přívalové deště nejčastěji postihují oblast toku Jičínky a Žilinu. Také se tam objevil podnět, že na náměstí je extrémní sucho, není tam žádný stín. Zasadit tam stromy nebo i vyměnit lavičky, vytvořit tam nějaký stín a příjemnější prostředí,” vyjmenovala některé podněty lidí Lucie Hrdličková.  

Veřejnost by se mohla s konkrétními návrhy opatření v souvislosti s dopady klimatických změn seznámit na jaře příštího roku.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků