Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kouzlo Vánoc zažily děti v Žerotínském zámku

V čem spočívá kouzlo Vánoc - na tuto otázku hledaly odpověď děti, které v adventním období přicházely do Žerotínského zámku. Vyslechly si tu vyprávění o tradičních zvycích a ochutnaly první cukroví.

Tradiční předvánoční program v Muzeu Novojičínska každoročně navštíví snad všechny mateřské a základní školy z Nového Jičína a okolí. Zážitkovou formou si tu připomenou některé zvyky a symboliku svátků. 

“Děti chodí, aby se mohly trošku více natěšit v adventním čase na ty Vánoce. Mohou si tady něco vytvořit a potom si výrobek odnesou domů, pověsí na stromek nebo předají třeba mamince a udělají radost někomu z rodiny,” uvedla Hana Jabůrková, Muzeum Novojičínska.

Děti v muzeu vytvářely přání pomocí razítek z brambor a třpytkami zdobily skleněné baňky.

“Tady je stromeček s hvězdičkou a tady sněhuláček,” ukázala svou baňku Darina Matušková, ZŠ Komenského 68. 

“Já jsem si nakreslila hvězdičku, sněhuláčka vedle srdíčko,” pochlubila se svou vánoční ozdobou Eliška Rýcová, ZŠ Komenského 68. 

Malí návštěvníci se také mohli podívat do své budoucnosti a vyzkoušet si jeden z dřívějších zvyků - otevírání hrníčků štěstí. 

“Je to sedm hrnečků, pod kterými je schovaný symbol, který znamená dárek,lásku nebo nemoc. Děti si odkrývají ty hrníčky a dozví se, co je čeká a nemine,” Hana Jabůrková, Muzeum Novojičínska.

Potom se kluci a holky podívali i do zámecké kuchyně, ze které se linula vůně čerstvého pečiva - medových perníčků a lineckého cukroví. 

“Avy na té vůni budete mít svůj podíl, protože si také něco krásného a dobrého vyrobíte. Nejdříve vás el pohostíme chlebem s máslem,” nabídla dětem občerstvení Anna Hrčková, etnografka Muzea Novojičínska. 

Děti tu mohly sledovat, jak se takové máslo stlouká, a cukrovou polevou zdobily perníky. Od etnografky Anny Hrčkové si vyslechly informace o místních adventních a vánočních zvycích a jako dárek si z muzea odnesly  malovaný frenštátský betlém ze 30. let. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků