Lidé rozhodnou, kam investovat 200 tisíc

Nový Jičín patří k městům, která dávají obyvatelům šanci zasáhnout do jeho investičních akcí, a to prostřednictvím participativního rozpočtu. Radnice jej vyhlašuje letos potřetí. Z loňského ročníku je ve fázi přípravy například čítárna v parku.

Projekt zdravého soutěžení v počtu výstupů na kopec Svinec nebo malované hřiště u školy na ulici Bohuslava Martinů. To jsou dva konkrétní nápady lidí, které už se v Novém Jičíně podařilo realizovat v rámci tzv. participativního rozpočtu. V současné době radnice připravuje návrhy z loňského ročníku. 

“A to projekt, díky kterému vznikne venkovní čítárna s relaxačním prvkem. Další, který získal nejvíce hlasů, je projekt venkovního hřiště Generace v pohybu, které bude před budovou Střediska volného času Fokus,” uvedla  Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.

Letos město vybízí veřejnost k rozhodování o využití části rozpočtu potřetí. Na projekty vyčlenilo 200 tisíc korun, uspějí minimálně dva, na jeden návrh tak může jít maximálně 100 tisíc. 

“Celý leden a únor mohou lidé chodit po městě a vytipovávat místa, co by se kde dalo udělat nebo vylepšit a až do konce února mohou návrh podat,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína. 

Podmínky participativního rozpočtu, včetně toho, co vše a v jaké podobě musí návrh obsahovat, jsou uvedeny na webu města. Oproti předcházejícím létům například musí být  rozpočet projektu v konkrétním formátu a naopak město vypustilo povinnost stanovit harmonogram prací. 

“Doporučil bych, pokud někdo bude mít nějaký nápad, aby se dopředu poradil přímo na odboru rozvoje a investic. Zároveň také upozorňuji na další podmínku, že ten projekt musí být na pozemcích nebo v budovách města,” zdůraznil místostarosta. 

Dále si navrhovatel musí si také dopředu zjistit alespoň minimální reakci veřejnosti.  

“Každý občan, který přijde s nějakým nápadem, tak ten nápad musí mít dvacet podporovatelů. Je to proto, aby ten navrhovatel dal najevo, že je to nápad, za kterým už teď někdo stojí a je o něj zájem,” připomněla Lucie Hrdličková. 

O vítězných projektech bude opět spolurozhodovat hlasováním i veřejnost. Výsledky budou vyhlášeny na veřejném fóru, pravděpodobně v měsíci dubnu.
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků