Projekt zdravého soutěžení v počtu výstupů na kopec Svinec nebo malované hřiště u školy na ulici Bohuslava Martinů. To jsou dva konkrétní nápady lidí, které už se v Novém Jičíně podařilo realizovat v rámci tzv. participativního rozpočtu. V současné době radnice připravuje návrhy z loňského ročníku.
“A to projekt, díky kterému vznikne venkovní čítárna s relaxačním prvkem. Další, který získal nejvíce hlasů, je projekt venkovního hřiště Generace v pohybu, které bude před budovou Střediska volného času Fokus,” uvedla Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.
Letos město vybízí veřejnost k rozhodování o využití části rozpočtu potřetí. Na projekty vyčlenilo 200 tisíc korun, uspějí minimálně dva, na jeden návrh tak může jít maximálně 100 tisíc.
“Celý leden a únor mohou lidé chodit po městě a vytipovávat místa, co by se kde dalo udělat nebo vylepšit a až do konce února mohou návrh podat,” podotkl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.
Podmínky participativního rozpočtu, včetně toho, co vše a v jaké podobě musí návrh obsahovat, jsou uvedeny na webu města. Oproti předcházejícím létům například musí být rozpočet projektu v konkrétním formátu a naopak město vypustilo povinnost stanovit harmonogram prací.
“Doporučil bych, pokud někdo bude mít nějaký nápad, aby se dopředu poradil přímo na odboru rozvoje a investic. Zároveň také upozorňuji na další podmínku, že ten projekt musí být na pozemcích nebo v budovách města,” zdůraznil místostarosta.
Dále si navrhovatel musí si také dopředu zjistit alespoň minimální reakci veřejnosti.
“Každý občan, který přijde s nějakým nápadem, tak ten nápad musí mít dvacet podporovatelů. Je to proto, aby ten navrhovatel dal najevo, že je to nápad, za kterým už teď někdo stojí a je o něj zájem,” připomněla Lucie Hrdličková.
O vítězných projektech bude opět spolurozhodovat hlasováním i veřejnost. Výsledky budou vyhlášeny na veřejném fóru, pravděpodobně v měsíci dubnu.