Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín chce nižší cenu tepla, investuje do kotelen

Nový Jičín investuje desítky milionů korun do tepelného hospodářství. Městské kotelny jsou zastaralé a dosluhuje i potrubí. Modernizace má vést k větší efektivitě provozu a ke snížení ceny tepla.

Teplo a teplá voda z celkem 32 kotelen, které vlastní Nový Jičín, proudí do téměř 5 a půl tisíce bytů, do škol, sportovišť, divadla, domů s pečovatelskou službou a do dalších objektů. Mnohé kotelny jsou ale zastaralé, s neekonomickým provozem, a nesplňují emisní limity.  

“Stav kotelen odpovídá tomu, že se do nich mnoho let neinvestovalo. Město Nový Jičín od provozovatele tepelného hospodářství získalo v letech 2007 až 2018 zhruba 170 milionů korun a investovat se začalo teprve v roce 2018,” konstatoval Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína. 

Za poslední dva roky tedy stála renovace části kotelen 28 milionů korun. Stejná částka je v rozpočtu i letos, modernizovány budou další tři velké kotelny.  

“S těma starýma, které už nesplňují ani emisní normy, tak nelze vyrábět efektivně teplo. Takže byť nakoupíme plyn levně, tak nejsme schopni teplo vyprodukovat v nějakých pozitivních číslech,” podotkl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Přes neuspokojivý stav technologií se cenu tepla podařilo městu vyjednávání s dodavatelem snížit. Lidé napojeni na městský systém vytápění zaplatí za gigajoul nejméně od roku 2015.   

“Díky efektivní komunikací se společností Veolia se podařilo dosáhnout ceny tepla s účinností od 1. ledna 2020 zhruba 637 korun, což je nejnižší cena za posledních pět let,” uvedl místostarosta Dobrozemský.  

Cena šla dolů i díky více aspektů. Provozovatel tepelného hospodářství může zemní plyn nakupovat do zásoby na jeden rok, a u tepla také klesla sazba DPH z 15 na 10 procent. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy