Nový Jičín chce nižší cenu tepla, investuje do kotelen

Nový Jičín investuje desítky milionů korun do tepelného hospodářství. Městské kotelny jsou zastaralé a dosluhuje i potrubí. Modernizace má vést k větší efektivitě provozu a ke snížení ceny tepla.

Teplo a teplá voda z celkem 32 kotelen, které vlastní Nový Jičín, proudí do téměř 5 a půl tisíce bytů, do škol, sportovišť, divadla, domů s pečovatelskou službou a do dalších objektů. Mnohé kotelny jsou ale zastaralé, s neekonomickým provozem, a nesplňují emisní limity.  

“Stav kotelen odpovídá tomu, že se do nich mnoho let neinvestovalo. Město Nový Jičín od provozovatele tepelného hospodářství získalo v letech 2007 až 2018 zhruba 170 milionů korun a investovat se začalo teprve v roce 2018,” konstatoval Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína. 

Za poslední dva roky tedy stála renovace části kotelen 28 milionů korun. Stejná částka je v rozpočtu i letos, modernizovány budou další tři velké kotelny.  

“S těma starýma, které už nesplňují ani emisní normy, tak nelze vyrábět efektivně teplo. Takže byť nakoupíme plyn levně, tak nejsme schopni teplo vyprodukovat v nějakých pozitivních číslech,” podotkl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína. 

Přes neuspokojivý stav technologií se cenu tepla podařilo městu vyjednávání s dodavatelem snížit. Lidé napojeni na městský systém vytápění zaplatí za gigajoul nejméně od roku 2015.   

“Díky efektivní komunikací se společností Veolia se podařilo dosáhnout ceny tepla s účinností od 1. ledna 2020 zhruba 637 korun, což je nejnižší cena za posledních pět let,” uvedl místostarosta Dobrozemský.  

Cena šla dolů i díky více aspektů. Provozovatel tepelného hospodářství může zemní plyn nakupovat do zásoby na jeden rok, a u tepla také klesla sazba DPH z 15 na 10 procent. 
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků