K myšlenkám a principům Národní sítě Zdravých měst se Nový Jičín hlásí od roku 2015, u této iniciativy stála tehdejší zaměstnankyně úřadu Ivany Petrůchové. Jde především o snahu sladit různé oblasti zvyšování úrovně a kvality života občanů v daném městě a jejich začlenění do rozhodovacích procesů.
“Díky projektu Zdravé město se daří občany zapojovat do diskuze o budoucnosti města, díky různým veřejným projednáním, veřejným fórům a dalším akcím, kde mají možnost se k jednotlivým záměrům vyjádřit,” uvedl Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína.
Zejména za snahu o participaci veřejnosti na životě města obdržel Nový Jičín v rámci asociace Zdravých měst titul Skokan roku 2019.
“To, že jsem získali ocenění, je veliká zásluha jednak současné koordinátorky, a jednak Komise Zdravého města, jejíž členové jsou velmi aktivní,” podotkl místostarosta.
Ani teď Komise Zdravého města neusíná na vavřínech a vyvíjí další činnosti.
“Viditelná aktivita je teď příjem žádostí do participativního rozpočtu. Veřejné projednání ke koncepci statické dopravy, to proběhne 17. února v aule radnice, a během dubna připravujeme tradiční úklid na veřejném prostranství, které vybereme. Další akcí, kterou bych zmínila, je veřejné fórum,” vyjmenovala Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín.
Přínos členství v Národní síti Zdravých měst pak vidí místostarosta i v dalších oblastech.
“Funguje i jako osvěta v různých kampaních, jako Ukliďme Česko a Evropský týden mobility. A smysl vidím také v tom, že ten projekt propojuje jednotlivé odbory městského úřadu a napomáhá v komunikaci mezi jednotlivými částmi úřadu,” poznamenal Ondřej Syrovátka.
Projekt Zdravé město iniciovala Světová zdravotnická organizace. V České republice má Národní síť Zdravých měst 131 členů. V Moravskoslezském kraji jsou mezi nimi například Ostrava, MAS Opavsko, Hlučín nebo Kopřivnice.