Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Komenského 68 si zvykli pracovat s nadanými dětmi, pomáhá i Qiido

Rozvoji dětí s mimořádným nadáním se celorepublikově věnuje Nadační fond Qiido. V každém kraji má jednoho výhradního partnera. V Moravskoslezském regionu je to novojičínská Základní škola Komenského 68.

Skupina dětí ze třetích ročníků Základní školy Komenského 68 zkouší, zda robot správně reaguje na pokyny, které mu zadali. Mají hodinu Qiida. Tedy výuku, která se věnuje rozvoji dětí s mimořádným rozumovým nadáním. Právě se učí programovat.  

“Modrá, zelená, modrá znamená turbo, a to znamená, že robot bude jezdit rychle,” vysvětlila devítiletá školačka. “My jsme si už zkoušeli s bluetoothem, že nám tu jezdili dva roboti a dali jsme si i závody,” přidal se spolužák ze třetí třídy.  

“Qiido je nadační fond, který se věnuje podpoře vzdělávání a rozvoji jak kognitivních vědomostí, což znamená IQ, tak potom i sociální emočních dovedností,” uvedla Miriam Janýšková, zakladatelka Nadačního fondu Qiido. 

Základní škola Komenského 68 se práci s nadanými dětmi věnuje několik let formou spolupráce s Mensou v rámci odpoledního klubu. Projekt Qiido je druhým rokem přímo součástí vzdělávacího programu školy.  

“Podporuje pedagogy v oblasti identifikace a diagnostiky těchto dětí a podporuje jejich vzdělávání, jak s těmito dětmi pracovat,” sdělila Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín.

Výuka s podporou Nadačního fondu Qiido se zaměřuje na oblast matematiky, logiky, přírodovědného a polytechnického vzdělávání. Devítileté děti plní  víceúrovňové úlohy, musí spolu komunikovat a koordinovat činnosti. 

“Tady programují pomocí barevných kódů. Tito roboti se ve velkém provedení využívají například v nemocnicích ve skladech. Děvčata pomocí kódu připravují dráhy, po kterých se ti ozoboti pohybují a plní příkazy,”  ukázala Petra Chytílková, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín. 

“Na to už navazuje výuka, která je na druhém stupni, a ta souvisí nejen s výukou těchto předmětů, ale i s výukou cizích jazyků, které se prolínají těmito oblastmi,” konstatovala ředitelka školy. 

“Tato škola je zároveň výhradní partnerskou školou celého Moravskoslezského regionu. My totiž usilujeme o to, abychom v každém kraji České republiky měli jedu tuto školu a po intenzivní tříleté práci se ta škola stane mentorem ostatním školám příslušného regionu,” podotkla ředitelka a zakladatelka nadačního fondu Qiido Miriam Janýšková. 

Zájem o práci novojičínských učitelů ve vzděláváním projektu Qiido už dopředu projevily například školy z Kopřivnice nebo Krnova, a také jedna ze Slovenska. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy