Skupina dětí ze třetích ročníků Základní školy Komenského 68 zkouší, zda robot správně reaguje na pokyny, které mu zadali. Mají hodinu Qiida. Tedy výuku, která se věnuje rozvoji dětí s mimořádným rozumovým nadáním. Právě se učí programovat.
“Modrá, zelená, modrá znamená turbo, a to znamená, že robot bude jezdit rychle,” vysvětlila devítiletá školačka. “My jsme si už zkoušeli s bluetoothem, že nám tu jezdili dva roboti a dali jsme si i závody,” přidal se spolužák ze třetí třídy.
“Qiido je nadační fond, který se věnuje podpoře vzdělávání a rozvoji jak kognitivních vědomostí, což znamená IQ, tak potom i sociální emočních dovedností,” uvedla Miriam Janýšková, zakladatelka Nadačního fondu Qiido.
Základní škola Komenského 68 se práci s nadanými dětmi věnuje několik let formou spolupráce s Mensou v rámci odpoledního klubu. Projekt Qiido je druhým rokem přímo součástí vzdělávacího programu školy.
“Podporuje pedagogy v oblasti identifikace a diagnostiky těchto dětí a podporuje jejich vzdělávání, jak s těmito dětmi pracovat,” sdělila Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín.
Výuka s podporou Nadačního fondu Qiido se zaměřuje na oblast matematiky, logiky, přírodovědného a polytechnického vzdělávání. Devítileté děti plní víceúrovňové úlohy, musí spolu komunikovat a koordinovat činnosti.
“Tady programují pomocí barevných kódů. Tito roboti se ve velkém provedení využívají například v nemocnicích ve skladech. Děvčata pomocí kódu připravují dráhy, po kterých se ti ozoboti pohybují a plní příkazy,” ukázala Petra Chytílková, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín.
“Na to už navazuje výuka, která je na druhém stupni, a ta souvisí nejen s výukou těchto předmětů, ale i s výukou cizích jazyků, které se prolínají těmito oblastmi,” konstatovala ředitelka školy.
“Tato škola je zároveň výhradní partnerskou školou celého Moravskoslezského regionu. My totiž usilujeme o to, abychom v každém kraji České republiky měli jedu tuto školu a po intenzivní tříleté práci se ta škola stane mentorem ostatním školám příslušného regionu,” podotkla ředitelka a zakladatelka nadačního fondu Qiido Miriam Janýšková.
Zájem o práci novojičínských učitelů ve vzděláváním projektu Qiido už dopředu projevily například školy z Kopřivnice nebo Krnova, a také jedna ze Slovenska.