Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mysliveckou uniformu si zasloužili další nováčci

Řady novojičínských myslivců se rozrostly o nové úspěšné absolventy zkoušek. Lovecký lístek si vysloužili po roční přípravě a díky znalostem, které obhajovali v sedmi předmětem, například v zoologie nebo právních předpisech.

Slavnostní fanfára a pak už několik hodin trvající kolečko u zkušebních komisařů. Zkoušky z myslivosti se konají jednou ročně a jsou podmínkou toho, aby zájemce získal lovecký lístek. U okresního mysliveckého svazu v Novém Jičíně je letos skládalo 15 uchazečů. 

“Já jsem se dostal k myslivosti oklikou přes kolegu z práce, který je myslivcem ve Staříči. Poprosil jsem ho, jestli by mě nepozval na hon, a tam se mi to zalíbilo,” podotkl Lukáš Klein, uchazeč o lovecký lístek.

“Máme to v rodině. Jsem, dá se říci, poslední pokračovatel v myslivosti. Rodiče nás od mala vedli k přírodě a ke vztahu ke zvěři,” prozradil Radek Velart, uchazeč o lovecký lístek. 

Adepti musí po roční přípravě, teoretické i praktické v honitbách,  zvládnout zkoušky z celkem sedmi předmětů. 

“Namátkou zbraně střelivo, lovectví, kynologie, myslivecká zoologie, právní předpisy nebo dějiny myslivost,” vyjmenoval Ladislav Raffai, předseda Okresního mysliveckého spolku v Novém Jičíně.

Například v oblasti zoologie musí uchazeči o lovecký lístek poznat veškeré myslivecké druhy zvěře.

“Tady máme třeba strakapouda, jsou tři druhy strakapoudů. U nás se nejvíce vyskytuje tento,” ukázal na vycpaný preparát opeřence Alois Havrlant, zkušební komisař z oblasti zoologie.  

“Zkouška je velmi náročná, rovná se rozsahem výuky minimálně maturitě. Těch otázek je hodně z velkého rozsahu předmětů,” konstatoval  Ladislav Raffai. 

“Já osobně, když bych si mohla vybrat, tak si strašně ráda poslechnu, co uchazeči ví o krkavcovitých, protože to jsou naši nejchytřejší ptáci,” uvedla Kateřina Mariánková, nová lektorka Okresního mysliveckého svazu Nový Jičín. 

Aby si uchazeč právo nosit mysliveckou uniformu vysloužil, musí uspět ve všech předmětech. Pokud nezvládne jeden obor, může tuto jednu zkoušku zopakovat. Pokud selže ve dvou  zkušebních oblastech, čeká jej opravný termín. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy