Kniha Utopie Thomase Moora o ideálním státě se léta skrývala mezi dalšími stovkami svazků farních knihoven v Novém Jičíně a Šenově. Tento cenný exemplář našli pracovníci Muzea Novojičínska v rámci prozkoumání a katalogizace těchto fondů.
“Jde vlastně o druhý výtisk vytištěný v Basileji v roce 1518. S ohledem na tu utopickou literaturu obecně a právě i s vazbou, díky záznamu uvnitř, na to novojičínské prostředí má ten výtisk pro nás mimořádný význam,” uvedl Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska.
Na jednom z listů je totiž rukopisný záznam majitele knihy novojičínského rodáka Ignáce Johanna Troškeho. V 70. a 80. letech 17. století byl v Novém Jičína kaplanem, později sloužil jako farář v Šenově, kde byla kniha nalezena.
Kniha je opatřena i dalšími poznámkami vlastníka a je zajímavým svědectvím o intelektuálních zájmech duchovních správců novojičínské fary.
“Utopie je dělena do dvou dílů. První část začíná dopisem Thomase Mora svému příteli Petrusi Aegidiovi, nakladateli 1. vydání této knihy z roku 1516. Opatřena je také několika ilustracemi dřevoryty. V závěru knihy jsou nakladatelské a tiskařské údaje,” pokračoval Zdeněk Orlita.
Autor knihy Sir Thomas More byl významný anglický státník a humanista popravený, údajně za zradu, králem Jindřichem VIII. Později byl More svatořečen Papežem Piem XI.
Muzeum by tento výtisk Utopie chtělo ukázat i veřejnost, a to v rámci výstavy Černé roucho, kterou připravuje na září. Věnována bude působení a příchodu jezuitského řádu do Nového Jičína. Souhlasit musí vlastník knihy, kterým je nadále římskokatolická farnost.