Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Novojičínska objevilo ve farní knihovně Utopii ze 16. století

Muzeum Novojičínska objevilo ve fondech farní knihovny vzácný exemplář knihy Utopie. Jedná se o dílo významného anglického státníka Thomase Mora. Veřejnost si vzácný výtisk bude moci prohlédnout pravděpodobně na podzim.

Kniha Utopie Thomase Moora o ideálním státě se léta skrývala mezi dalšími stovkami svazků farních knihoven v Novém Jičíně a Šenově. Tento cenný exemplář našli pracovníci Muzea Novojičínska v rámci prozkoumání a katalogizace těchto fondů. 

“Jde vlastně o druhý výtisk vytištěný v Basileji  v roce 1518. S ohledem na tu utopickou literaturu obecně a právě i s vazbou, díky záznamu uvnitř, na to novojičínské prostředí má ten výtisk pro nás mimořádný význam,” uvedl Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska. 

Na jednom z listů je totiž rukopisný záznam majitele knihy novojičínského rodáka Ignáce Johanna Troškeho. V 70. a 80. letech 17. století byl v Novém Jičína kaplanem, později sloužil jako farář v Šenově, kde byla kniha nalezena. 

Kniha je opatřena i dalšími poznámkami vlastníka a je zajímavým svědectvím o intelektuálních zájmech duchovních správců novojičínské fary. 

“Utopie je dělena do dvou dílů. První část začíná dopisem Thomase Mora svému příteli Petrusi Aegidiovi, nakladateli 1. vydání této knihy  z roku 1516. Opatřena je také několika ilustracemi dřevoryty. V závěru knihy jsou nakladatelské a tiskařské údaje,” pokračoval Zdeněk Orlita.  

Autor knihy Sir Thomas More byl významný anglický státník a humanista popravený, údajně za zradu, králem Jindřichem VIII. Později byl More svatořečen Papežem Piem XI.

Muzeum by tento výtisk Utopie chtělo ukázat i veřejnost, a to v rámci výstavy Černé roucho, kterou připravuje na září. Věnována bude působení a příchodu jezuitského řádu do Nového Jičína. Souhlasit musí vlastník knihy, kterým je nadále římskokatolická farnost.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků