Dřevěné obložení jídelny novojičínské vily továrníka Augusta Hückela je napadeno dřevokaznou houbou. Správce objektu zde provádí sondy, které určit stav stropních konstrukcí. Ty zdobí malby slavného vídeňského malíře konce 19..století Eduarda Veitha. Zásah do kazetového stropu přinesl nový objev patrně jeho dalších raných prací.
“Je tady požadavek památkové péče zachovat stropní obrazy. Takže při rozebírání lišt kolem jsme přišli na to, že stávající strop má rákosové podbití se štukem a pod dvěma odebranými kazetami jsme objevili původní malby,” popsal nález Josef Indrák, správce Hückelových vil.
Jedná se o floristické ornamenty a ozdobné veršované nápisy v německém jazyce. Zakryty byly po druhé světové válce.
“S velkou pravděpodobností je to sám Eduard Veith, kdo jiný, než on, měl tady před těmi zhruba 140 postaveno lešení a měl možnost ztvárnit své představy pro rodinu Hückelů,” míní Radek Polách, koordinátor regenerace Hückelových vil.
Postupně budou zřejmě odhaleny všechny části původní maleb, aby došlo k jejich zmapování. O jejich osudu rozhodnou i na základě stavu dřevěných kazet zástupci památkové péče.
Další Veithova díla, klasické malby na plátně, která se z vil podařilo už dříve zachránit, jsou ve sbírkách Muzea Novojičínska. Představují například Kuchtíka s bábovkou, Květinářku nebo Prodavačku ryb.