Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vše o Hückelových vilách je na webu, včetně zajímavostí o původních obyvatelích

Hückelovy vily, o jejichž záchranu město usiluje, mají vlastní webové stránky. Mapují historii areálu, který je na seznamu kulturních památek, obsahují zajímavosti ze života rodiny Hückelů a informace o záměru jejich revitalizace.

Oficiální webové stránky Nového Jičína se rozrostly o novou speciální sekci. Věnována je osudu velkolepého areálu památkově chráněných Hückelovy vily.

Shromážděné materiály mapují snahu města o záchranu vil od doby, kdy je v roce 2016 odkoupilo do svého majetku.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se rozhodli ten web udělat především proto, abychom informovali občany o tom, co se děje kolem obou objektů. Je tam jednak historie, ale i aktuální dění, a také by měly sloužit k určité popularizaci.”

Na tvorbě stránek se kromě města podílelo i Muzea Novojičínska, státní okresní archiv a také rodina Hückelů.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Zároveň jsme připravili i speciální sekci, perličky s názvem Hückelovy novinky, kde se prezentují různé informace, drobné zprávičky k rodině Hückelů, které se podaří nalézt v archivu, v muzeu nebo u rodinných příslušníků.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Vidíme záložku současnost Hückelových vil, která zatím ještě není tolik naplněna. Právě tady se budou shromažďovat aktuální informace, které k oběma objektům budou.”

V nejbližší době by to mohla být informace, že ve vile Johanna Hückela už se podařilo odklidit podlahy napadené dřevomorkou.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “V té levé vile, ve vile Augusta Hückela se momentálně chystá zadání výběrového řízení na kompletní sanaci.”

Stránky budou dále doplněny o stavebně historický průzkum a architektonickou studii vil.

Odkazy, které jsou do textu zapracovány, nabízí i nasměrování na další historické zajímavosti města.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Došlo také k propojení jednotlivých jemen osobností, které jsou spojeny s kloboučnickou produkcí a s Hückelovými vilami, s Galerií osobností Nového Jičína. A tato galerie tím dosáhla úctyhodného počtu 600 osobností, které jsou na tomto webovém portálu k dispozici. Myslím si, že je to vzhledem k počtu obyvatel města unikátní záležitost v rámci celé České republiky.”

Zpopularizovat vily hodlalo město také uspořádáním společenské akce, která by se odehrála v jejich bezprostřední blízkosti.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Měli jsme v plánu udělat takovou větší akci během kulturního léta. Součásti měly být koncerty, výstavy, případně i divadla a samozřejmě prohlídka obou objektů. Nicméně vzhledem k tomu, že panují omezení, bylo by to velmi složité. Rozhodli jsme se ji přeložit na jaro roku 2021.”

Naposledy mohli lidé do všech čtyř Hückelových vily, včetně těch, kde je mateřská škola a dětský domov, v roce 2018 v rámci Dne architektury.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků