Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Acta Mythologica v muzeu rozeberou mýty o vlkodlacích

Muzeum přichází s novým projektem, který návštěvníky zavede do zaniklého světa mýtů dávného Kravařska. Podnětem byl mimo jiné nález pověsti o vlkodlakovi, údajně řádil v nedalekých Blahutovicích.

Acta Mythologica s podnázvem Do nitra starého světa - projekt, který v rámci komponovaných pořadů odhalí návštěvníkům pohled do zaniklého světa mýtů Kravařska v počátcích 19. století. Muzeum Novojičínska tak připomene dávno ztracené příběhy a představí mimořádné dědictví kravařského venkova. První ročník s tématem vlkodlak se koná v polovině září a toto datum není náhodné.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Je to 15. září, v den výročí smrti Stephana Weigela, novojičínského etnografa, která má ve své pozůstalosti rukopisný text, ten text se jmenuje Wehrwolf in Blattendorf, tedy ve volném překladu Vlkodlak v Blahutovicích. Je to pověst, která popisuje řádění vlkodlaka v Hrabětickém lese poblíž Blahutovic. Je to jeden z mála dokladů, který nám přibližuje lykantropii a vůbec pověsti, které se vážou k lykantropii tady v prostoru Kravařska.”

Pověst se před časem podařilo nalézt pracovníkům v novojičínské pobočce státního archivu.

Ivana Merhautová, Státní okresní archiv Nový Jičín: “Kdysi dávno nastalo mezi obyvateli v Blahutovicích veliké pozdvižení. Nikdo už si netroufl jít do blízkého lesa,a by přinesl potřebné dřevo. Ale ještě více naříkaly zdejší děti, protože už si nemohly z lesa donést borůvky, neboť tam žil mocný vlkodlak.”

Účastníkům projektu Acta Mythologica zprostředkuje celou pověst adaptace v podání Statického divadla Ostrava. Součástí akce bude vernisáž výstavy Olgy Paštékové z Bratislavy, která se věnuje problematice vztahu velkých šelem a člověka, a také panelová diskuze na téma fenomén lykantropie a vlkodlaků. Pozvání na ni přijala řada zasvěcených odborníků.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Zoolog Miroslav Kutal, který se zabývá monitorováním velkých šelem, to znamená bude tady vědecký pohled zoologa, dále kulturní antropolog Giuseppe Maiell, historik Jan Štěpán a filmový historik Martin Janoušek, který se věnuje literárnímu hororu a odrazu lykantropie v literatuře 19. a 20. století.”

Koncert manželů Ireny a Vojtěcha Havlových dodá mytologické akci i meditativní rozměr. Program projekt Acta Mythologica v Žerotínském zámku je rozložen do dvou dnů 15. a 16. září.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy