Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Španělskou kapli v Novém Jičíně zakryje nová střecha, práce neohrozí unikátní betlém

Barokní Španělská kaple v Novém Jičíně bude mít novou střechu. Rekonstrukce začala letos na podzim. Probíhající práce neohrozí tradiční vystavení unikátního pohyblivého betléma. Otázkou zůstává, zda si jej letos o Vánocích bude moci prohlédnout veřejnost.

Střecha Španělské kaple, která se v Novém Jičíně nachází v blízkosti nemocnice, byla v havarijním stavu. Na její opravu uvolnilo město Nový Jičín 1 milion korun, 800 tisíc poskytl Moravskoslezský kraj.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Podaří se vyměnit krovy, latění a celá střecha se potom zakryje fólií a pokračovat se bude příští rok. Protože celá střecha má stát 3 miliony 300 tisíc plus pochopitelně vícenáklady.”

Původ kaple spadá do roku 1621. V roce 1724 byla přestavěna do zděné podoby. Část dřevěných krovů tak mohla být stará i téměř 300 let. Trámy byly napadeny různými škůdci a stavební firma jich musí odstranit daleko více, než byl původní předpoklad.

Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Střecha se postupně opravovala v průběhu věků. V minulém století v osmdesátých letech svépomocí farníci vyměnili krytinu za plech, ale tehdy se s krovy nedělalo nic.”

Stavební práce ovšem nenaruší instalaci unikátního pohyblivého betléma, který kapli poprvé ozdobil v roce 1968. Otázkou je, zda jej letos o Vánocích bude moci vidět i veřejnost.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Co bude, to nikdo nevíme. Víme, že tady v naší společnosti se všechno mění pomalu co do hodiny, takže nevím, opravdu nic.”

Pokud budou podmínky příznivé, Španělská kaple se lidem otevře na Štědrý den ve tři hodiny odpoledne.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy