Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Oprava střechy Španělskou kapli neuzavře, a snad ani vládní omezení

Barokní Španělská kaple bude mít novou střechu. Rekonstrukce začala letos na podzim. Probíhající práce neohrozí tradiční vystavení unikátního pohyblivého betléma. Nicméně otázkou zůstává, zda si jej letos o Vánocích bude moci prohlédnout veřejnost.

Střecha Španělské kaple byla v havarijním stavu. Na její opravu uvolnilo město Nový Jičín 1 milion korun, 800 tisíc poskytl Moravskoslezský kraj.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “To znamená do dvou milionů proinvestujeme letos. Podaří se vyměnit krovy, latění a celá střecha se potom zakryje fólií a pokračovat se bude příští rok. Protože celá střecha má stát 3 miliony 300 tisíc plus pochopitelně vícenáklady, protože těch krovů se muselo vyměňovat daleko více.”
Karel Bednář, správce budov, farnost Římskokatolické církve Nový Jičín: “Někdy po roce 1621 byla postavena původní dřevěná kaple. V roce 1724 byla přestavěna na zděnou kapli. Tato přístavba je z roku zhruba 1860, takže krovy jsou rozhodně tohoto stáří, a myslím si, že na té původní kapli mohou být i z toho roku 1724.”

Střecha se postupně v průběhu věků opravovala, v osmdesátých letech minulého století farníci svépomocí vyměnili krytinu za plech. Nicméně trámů se stavební úpravy nedotkly.

Probíhající práce ovšem nenaruší instalaci unikátního pohyblivého betléma, který kapli poprvé ozdobil v roce 1968. Otázkou je, zda jej letos o Vánocích bude moci vidět i veřejnost.

Alois Peroutka, děkan a farář Římskokatolické církve Nový Jičín: “Co bude, to nikdo nevíme. Víme, že tady v naší společnosti se všechno mění pomalu co do hodiny, takže nevím, opravdu nic.”

Pokud budou podmínky příznivé, Španělská kaple se lidem otevře na Štědrý den ve tři hodiny odpoledne. Aktuální informace budou na webu farnosti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy