Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Výstava Černé roucho v muzeu je odložena, koncert se konal

Muzeum Novojičínska připravovalo na letošní podzim velkolepou výstavu Černé roucho. Vládní opatření ale její vernisáž několikrát posunula, nakonec až na leden. Co už ale pořadatelé odkládat nemohli, byl koncert duchovní hudby, který je součástí projektu.

Hudebníci z různých koutů republiky se sešli v Žerotínském zámku, aby zde odehráli koncert duchovní hudby - jezuitské nešpory, který vznikl speciálně pro výstavu Černé roucho, podnázvem Náboženská kultura Nového Jičína v letech 1624 až 1773, věnovanou tedy působení jezuitského řádu v tomto regionu. Její vernisáž musela být kvůli vládním opatřením už dvakrát odložena, koncert už přesouvat nešlo. Budoucí návštěvníci jej tedy uslyší ze záznamu.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Koncert budeme mít připravený pro online použití, budeme mít kompletní nahrávku, kterou zpřístupníme na youtube kanále Muzea Novojičínska.”

Současně dobová hudba poslouží k podkreslení výstavy. Lidé uslyší česko-latinsko-německý repertoár Adama Michny z Otradovic nebo i písně jezuitů, kteří zde působili.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Jeden z nich byl i Christoph Todtfeller, v 70. letech 17. století regent olomouckého konviktu a současně správce novojičínského panství, který byl aktivním hudebníkem, a po něm se dochovalo několik notových záznamů. Většina autorů, kteří budou v rámci koncertu zhudebněni, byli členy jezuitského řádu.”

A právě komorní soubor Ritornello se zabývá především touto hudbou 16. a 17. století.

Michal Pospíšil, komorní soubor Ritornello: “Tady byl rektorem koleje Christoph Todtfeller, který v roce 1667 vydal písničku o hledání zbloudilé ovečky. Takový jinotaj, ta zbloudila ovečka byla nekatolická, která je v ohrožení.”
  Michal Pospíšil, komorní soubor Ritornello: “Tohle byl velice muzikální kraj, tady na Hukvaldech se narodil Pavel Vejvanovský, byl to vynikající trubač, hrál na housle, na varhany, a také komponoval. Z Příboru se dochovaly například italské tisky skladatele Gracianiho z Říma., který učil na jezuitské koleji. Takže budeme hrát to, co se tady v minulosti hrálo.”

  Koncert bude zveřejněn zhruba za týden, vernisáž výstavy 14. ledna. Do té doby bude Černým rouchem pomyslně zahalena i část fasády Žerotínského zámku, a to animační projekcí z dílny Marcely Polochové, která působí na Fakultě umění Ostravské univerzity.

  Témata: online,  jezuité
  Nahlásit chybu

  K tématu


  Nejčtenější zprávy

  PR články

  Více PR článků