Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kino v Novém Jičíně otevřelo o Vánocích před 90 lety

Novojičínské kino Květen slaví 90 let. Poprvé se v něm promítalo během vánočních svátků v roce 1930. Jeho podobu navrhl vídeňský architekt, který se také například podepsal pod stavbou biografu v Berlíně.

Když si chtěli lidé zajít v Novém Jičíně do biografu před rokem 1930, museli navštívit například soukromé kino v restauraci Nové Slunce, případně tehdejší Německý spolkový dům. O stavbě městského kina se začalo vážně uvažovat v dubnu 1930.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Ze tří konkurenčních architektonických návrhů byl vybrán architekt Leo Kammel z Vídně, který měl již zkušenosti s realizací podobných staveb, například realizoval kino v Krnově, ale také v Německu v Berlíně, jehož kino se podle kunsthistoriků právě srovnává s tím novojičínským.”

Součástí projektu stavby, který se dochoval v archivu, byl i výrazný balkón a kino tak pojalo až 720 diváků. Slavnostně otevřeno bylo premiérou filmu natočeného podle povídky Lva Nikolajeviče Tolstého Bílý ďábel 25. prosince 1930.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Byla to unikátní stavba a myslím si, že dodnes ta funkcionalistická stavba, žáka slavného architekta Jana Kotěry, kterým Leo Kammel byl, je jednou z významných staveb meziválečného období, minimálně v Moravskoslezském kraji.”

Budova kina je ve své podstatě dodnes zachována ve své původní podobě. Zásadní rekonstrukce proběhla v polovině 70. let, ovšem byla i k originálnímu interiéru velmi šetrná.

Témata: Polách
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků