Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Z návrhů novojičínské veřejnosti vzešla čítárna v parku

Do Smetanových sadů v Novém Jičín byla na sklonku roku instalována malá knihovna. Projekt venkovní čítárny vzešel z návrhů veřejnosti v rámci participativního rozpočtu. Ten město podporuje třetím rokem.

Takzvané venkovní knihobudky jsou v poslední době trendem a vznikají v mnoha městech po celé republice. Inspirovala se jimi také Lucie Jančaříková z Nového Jičína a předložila myšlenku na pořízení venkovní čítárny v rámci participativního rozpočtu.

Lucie Jančaříková, autorka projektu: “Mně se líbila ta myšlenka toho, že ty knihy, co máme doma, tak když už je nevyužijeme, tak je nemusíme vyhazovat, ale mohou se líbit třeba někomu jinému, a mohou je tady donést, a zase si třeba nějakou knihu odnést domů.”
návštěvnice parku: "Líbí se mi to, určitě tu nějakou knížku donesu a možná si nějakou i donesu."

Součástí nápadu byla také instalace několika míst k sezení, kolemjdoucí tu mohou jen zrelaxovat s knížkou v ruce. Lokalitu ve Smetanových sadech vybrala autorka projektu ve spolupráci s městem. Realizace ale musela být téměř o rok odložena.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tam se to pozdrželo proto, že se čekalo na vypracování studie na revitalizaci Smetanových sadů, aby čítárna zapadla do celkového konceptu. Takže jakmile byla studie hotova, tak se naplánovala i samotná knihobudka.”

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu už radnice vyhlásila na konci prosince. Na vize veřejnosti, čím vylepšit život ve městě, bude opět vymezeno 200 tisíc korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy