Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za půjčených sto milionů město opraví bytové domy

Nový Jičín přijal na posílení letošního rozpočtu stomilionový úvěr. Ten je cíleně zaměřen na investice do bydlení. Podle vedení radnice ale není vůbec jisté, zda jej město celý vyčerpá. Současně totiž na revitalizace bytových domů žádá dotaci

V předcházejícím volebním období byl finanční pojistkou Nového Jičína 50 milionový kontokorentní úvěr, který ale město nikdy nečerpalo a byl zrušen. Pro rok 2021 zastupitelé odsouhlasili přijetí nového úvěru ve výši 100 milionů korun na projekty v oblasti bydlení.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V tomto případě se jedná o účelový úvěr na investiční akce, protože už od počátku deklarujeme, že chceme ve městě řešit bytovou výstavbu, z toho důvodu bereme sto milionový úvěr. Máme jedinečné podmínky, úroková sazba je pod jedno procento a když zohledníme míru inflace, tak si myslím, že tu těžkou dobu město proinvestuje. Máme vyjednané také další podmínky, že platíme pouze úrok z vyčerpaných peněz a můžeme dát kdykoliv mimořádnou splátku. To znamená, když se nám vrátí peníze ve formě dotačních titulů, můžeme bance peníze vrátit bez jakýchkoliv sankcí.”
Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Město Nový Jičín chce v letošním roce začít s přestavbou bývalé nemocniční ubytovny pro zdravotnický personál, v ulici K archivu. Tam by mělo vzniknout 39 startovacích bytů pro mladé lidi. Z úvěru se budou také revitalizovat dva panelové domy, ve kterých je dohromady 87 bytů.”

Čerpání úvěru by mělo začít v polovině letošního roku a skončit musí do prosince 2022. Splatit jej město musí do 15 let. Pokud se radnici podaří plánované zakázky vysoutěžit za příznivější cenu, než s jakou počítá projektový odhad, nebude si podle starosty muset od banky půjčit celých 100 milionů.

Rozpočet na rekonstrukci domu K Archivu počítá s 65 miliony korun.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Co se týče panelových domů, jsou to domy na Zborovské ulici 11 a Na Lani 212. Zde předpokládáme návratnost díky dotačním titulům zhruba ze 43 procent vynaložených nákladů. Nemáme ještě položkový rozpočet k bytovému domu K Archivu, ta suma je jen kvalifikovaný odhad. Co se týče té částky, tak myslím si, že celý úvěr nevyčerpáme.”

S přijetím úvěru a zadlužování města nesouhlasila opozice, zejména sociální demokracie. Její protinávrh - půjčku nepřijmout - ale podpořilo jen 10 hlasů. Naopak pro smlouvu s bankou bylo 17 ze 27 přítomných zastupitel

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy