Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům K Archivu bude bydlením pro mladé

Z bývalého domu sester vzniknou startovací byty pro mladé lidi. Změnil se tak původní záměr předcházejícího vedení radnice, které zde chtělo bydlení pro seniory. Rekonstrukce domu začne letos, zaplatí ji město ze svého rozpočtu.

Čtyřpodlažní dům schovaný za Španělskou kaplí byl postaven v roce 1984 a sloužil jako ubytovna pro sestry a další zdravotnický personál nemocnice. Objekt už ale nikdo nevyužívá, v roce 2016 jej Moravskoslezský kraj převedl na město. Původním záměrem bývalého vedení radnice bylo vybudovat zde bydlení pro seniory. Tento účel se ale před dvěma lety změnil.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “My máme potvrzeno radou Moravskoslezského kraje, že záměr, který jsme připravili, tedy bydlení pro mladé rodiny, je v souladu s darovací smlouvou. Původní záměr vedení byl vybudovat zde dům bydlení a sociálních služeb s možností nástavby pátého patra. My jsme od toho záměru ustoupili z několika důvodů, ať už z ekonomických, a zjišťujeme, že poptávka po bydlení pro mladé je větší než poptávka pro seniory. Máme tři bývalé domy s pečovatelskou službou, kde je zvláštní režim týkající se ubytování a nájemného a evidujeme zde volné byty. Takže ta poptávka je spíše u těch mladých lidí.”

Podle vypracovaného plánu rekonstrukce vznikne uvnitř domu 39 bytů 2+KK o velikosti zhruba 50 metrů čtverečních. Součástí budou nadzemní sklepy, kočárkárna, místnost na kola, kotelna a venkovní výtah.

Koncept záměru vychází z toho, že nájemci těchto bytů budou být mladí lidé s dětmi nebo bez dětí do 35 let.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “S tím, že nájemné bude v režimu startovacího nájemného, které se bude pohybovat do maximální výše 80 procent z běžného tržního nájemného. Maximální doba nájmu bude čtyři roky.”

Město připravuje soutěž na zhotovitele stavby, ta začne letos a potrvá 15 měsíců.

Revitalizace domu spolu s úpravou jeho okolí, včetně parkovacích míst, přijde na zhruba 80 milionů korun. Na tento typ projektu není momentálně možné získat dotace z kraje ani například z EU. Záměr bude financován prostřednictvím investičního úvěr, který ve výši 100 milionů korun schválili v prosinci zastupitelé.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy