Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nové majitele už může mít 14 stavebních pozemků v Žilině

Radnice vyhlásila výsledky veřejné soutěže na koupi pozemků pro stavbu rodinných domů v Žilině. Transparentnost otevírání obálek mohli zájemci sledovat online, včetně losování majitelů 13 větších parcel.

Ve veřejné soutěži město nabídlo 23 pozemků pro stavbu rodinných domů v lokalitě Za školou v Žilině, o výměře od přibližně 600 do téměř 2 tisíc metrů čtverečních. O kupci deseti menších parcel rozhodovala obálková metoda, tedy, kdo dá víc. U zbývajících 13 pozemků byla cena jednotná a vítěze určil los.

Jan Ševčík, právník města Nového Jičína: “To, že jsme zvolili dvě varianty, umožní podat nabídky více uchazečům, a zároveň to uspokojí bytové potřeby zájemců, kteří chtějí v Novém Jičíně stavět.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Bylo podáno celkem 85 žádostí s tím, že 14 pozemků našlo dnes své budoucí vlastníky v případě, že poskytnou součinnost, uzavřou kupní smlouvu a orgány města ji schválí. U 9 pozemků nebyla buď podaná nabídka nebo byli totožní zájemci.”

Jedena osoba mohla dle pravidel schválených zastupitelstvem podat více nabídek, pokud už byla potvrzena jako vítěz jednoho pozemku, z výběru o další byla vyloučena.

Původně mělo vyhodnocení soutěže proběhnout veřejně, z důvodů aktuálních opatření jej bylo možné sledovat na online odkazu.

Jan Ševčík, právník města Nového Jičína: “Já věřím tomu, že to proběhlo transparentně, všichni viděli, jakým způsobem jsme obálky otevírali a hodnotili, i to losování, takže já věřím, že proti tomu nemohou být vzneseny žádné námitky.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Součástí podmínek, respektive následné kupní smlouvy, je, že musí zkolaudovat stavbu rodinného domu do šesti let od nabytí vlastnického práva. Po tuto dobu nemůže ten nabyvatel prodat pozemek bez souhlasu města. Je tam zakotveno předkupní právo, dále povinnost řídit se regulativy, které vycházejí z územního plánu a ze studie, která je pro tu lokalitu zpracovaná.”

Předpokladem je, že kupní smlouvy schválí zastupitelstvo 15. března, vítězní uchazeči budou následně vyzvání k podpisu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Do devadesáti dnů musí uzavřít kupní smlouvu, jinak propadá kauce a postupuje se v pořadí tak, jak bylo vylosováno nebo podle ceny. Následně po převodu do katastru nemovitostí mohou zahájit plánování a přípravu projektu.”

Zasíťování stavebních pozemků v Žilině zajišťuje město, tato investice činí 41 milionů korun. Cena, za jakou radnice pozemky kupcům nabízí, je pak 1650 korun bez daně za metr čtvereční. Stanovena byla soudním znalcem a schválilo ji zastupitelstvo.

Devět pozemků, které své majitele zatím nenašlo, město pravděpodobně nabídne k prodeji ve druhém kole.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy