Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Emanuel Grepl, novodobý maršál Laudon, chybí už 10 let

V únoru uplynulo 10 let, kdy zemřel archeolog a představitel historických rolí Emanuel Grepl. Tato významná novojičínská osobnost se do paměti veřejnosti zapsala především ztvárněním maršála Laudona.

Archeolog Emanuel Grepl byl prvním vysokoškolsky vzdělaný pracovníkem tehdejšího Vlastivědného ústavu v Novém Jičíně. Nastoupil do něj v roce 1964 a působil zde celých 47 let. Podílel se na mnoha významných archeologických výzkumech.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Na Hradě Starém Jičíně, Šostýně a na Požaze. Zúčastnil se mezinárodního projektu Průzkum pravěkých výšinných sídel v Pobeskydí mezi Bečvou a Białou, který realizovalo tehdejší Okresní vlastivědné muzeum ve spolupráci s partnery z Polska.”

Samozřejmě nemohl jako odborník chybět u archeologického průzkumu při rekonstrukci Masarykova a Kostelního náměstí, kde byly objeveny kosterní pozůstatky z původního městského hřbitova. Nicméně jako charismatický člověk se také projevil na poli kulturního a společenského života.

Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Kolega Emanuel Grepl byl skutečně velice výrazná osobnost. Já si pamatuji jeho vyprávění, že chtěl vždy studovat operu, chtěl být divadelníkem, a nakonec se mu ten jeho sen splnil, protože se stal hercem, který ztvárnil naprosto unikátní role nejen v Novém Jičíně, ale v celém regionu.”

Jeho slavná éra pak začala po roce 1989, kdy se podařilo obnovit tradice města včetně slavných historických osobností. Nejvíce, téměř jako dokonalý dvojník, bezesporu proslul v roli maršála Laudona. Své první postavy ovšem sehrál také v ochotnickém divadle v Novém Jičíně.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Jedna z jeho prvních rolí byla role vodníka při tehdejší Meziměstské v roce 1967, kdy vedl celý průvod , který měl otevírat ten slavný kanál Odra-Dunaj.”

Emanuel Grepl byl ale také milovníkem Giacomo Casanovou, císařem Josefem II., nebo světoznámým Sigmundem Freudem. V paměti většiny ale vždy zůstane především vojevůdcem, poslední velkolepou bitvu jako maršál Laudon řídil v prostoru Bochety v roce 2010. Téhož roku získal jako první muzejní pracovník titul osobnost kultury města Nového Jičína.

Jeho přátelé ho chtěli na Staré poště připomenout únorovou výstavou na Staré poště, nicméně situace to nedovolila.

Témata: Laudon,  Zezulčík,  Polách,  grepl
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků