Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Staticky narušenou přístavbu divadla čeká specifický zákrok, zajistí ji lana

Novodobá přístavba Beskydského divadla má poškozenou statiku. V části budovy, ve které se objevily praskliny, se musí zpevnit stropní desky. Už tak narušenou sezonu čekají v případě rozvolnění další komplikace

Historická budova Beskydského divadla získala moderní přístavbu v době generální rekonstrukce v letech 1984 až 1992. Novostavba má tři konstrukční části. Před zhruba 15 lety už musela být zpevněná statika jejího středu. Odborníci teď rozhodli, že stejně narušená je i levá část.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “Je to vlastně průhyb nosných železobetonových desek v jednotlivých podlažích, který způsobuje destrukci příček a následně poruchy rozvodů a sítí.”

Investice do budovy divadla tak rázem patří k největším projektům města v letošním roce.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to akce vynucená, protože už se v budově objevovaly trhliny a praskliny a statik tedy nařídil, že je potřeba to rekonstruovat. Celkové náklady jsou 20 milionů korun a město je bude muset investovat ze svého rozpočtu.”
Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “Tady na plánu vidíme jednotlivá patra a stropní desky, které se budou zlevňovat tím, že se bude zboku vrtat do zdí a ty klesající nosné plochy se budou vypínat lany.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ta konstrukce bude poměrně specifická, vyztužená ocelovými lany. Na projektu se podílel i rektor VUT Brno pan profesor Štěpánek a sám říkal, že to bude používat i ve svých výukových materiálech, tím, jak je to zajímavé a nestandardní.”

V dotčeném prostoru se nachází třeba kanceláře divadla a sklad dekorací pro herecké soubory. Nicméně ocelová lana bude nutno navrtat i z prostoru hlavního sálu.

Pavel Bártek, ředitel Beskydského divadla: “V podstatě, když ten proces, bude v nějaké části ukončen, pak je možné tu stavbu oddělit a následně dokončovat už bez zásahu do prostor, které jsou nezbytné pro divadelní provoz."  

Vedení divadla chce tedy následně jednat se stavební firmou, jejíž výběr nyní probíhá, o harmonogramu prací. Stavba každopádně chod divadla naruší, začít má v květnu a skončit v listopadu. V případě uvolnění vládních omezení by tedy teoreticky mohlo divadlo odehrát některá představení třeba ještě v dubnu, případně i v následujícím měsíci. Zahájení nové sezony by pak záleželo na postupu a fázi rekonstrukce.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků